Pilavın Yanına Ne Gider ?
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

Pilavın Yanına Ne Gider ?

0

Günlük yemeklerde ister öğlen olsun ister akşam sık sık yapılan yemeklerin başında pilav gelmektedir. Bu konumuzda ise pilavın yanına yapılabilecek enfes yemeklere göz atacağız. Hiçbir zaman arkadaşlar pilav deyip geçmeyin çünkü pilav çok özel yemeklerden birisidir. Aslında pilavla gitmeyen hiçbir yemek yoktur fakat yanına yapılan en popüler yemeklerden birisi tabiki de kuru fasulye oluyor.

Pilavın Yanında Ne Yenir ?

Pilav bol tereyağlı ve zevkinize göre ise arpa veya tel şehriyeli yaptığınız zaman ortaya harika bir yemek çıkıyor. İlk önce bol tereyağımızı ekleyip yanına isteğimize göre arpa veya tel şehriyesini ekleyerek güzelce kıvama gelesiye kadar kavurun. Sonra üzerine yeteri kadar sıcak suyumuzu ilave ederek kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekliyoruz. Tabi isteyenler tat vermesi için tavuk suyu da ekleyebilir. Sonra suyunu çekince biraz dinlenmesi için bekleyip sıcak servis yapıyoruz. Gördüğünüz gibi pilav yapımı aslında çok basit ama yanına bir de harika yemekler yaparsak tadından yenmez bence.

Pilavın Yanına En Kolay Ne Yapılır ?

  • Salata ; Salata pilavın yanına yapılabilecek aparatif seçeneklerden birisidir. Domates , soğan , salata , yeşil soğan gibi malzemelerle harika salata yapabilirsiniz.
  • Cacık ; Pilavın yanına ilk olarak kuru fasulye yapıp cacık ile süsleyebilirsiniz bence en etkili seçenek budur.
  • Kızartmalar ; Pilav boşta kalmasın diye isterseniz patates , patlıcan ve kabak gibi kızartmalar yaparak bir de bunları sarımsaklı yoğurt ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.
  • Köfte : Pilavın yanına yapılabilecek en güzel yemeklerden birisi de köftelerdir.
  • Baklagiller : Pilavın yanına kuru fasulye , taze fasulye , nohut ve bezelye gibi yemekleri yapabilirsiniz.
  • Çorba : Bence pilav katı bir yemek olduğundan yanına yapılabilecek en etkili çorba mercimek veya domates çorbasıdır.

Bu saydığımız yemekleri arkadaşlar karıştırarak da yapabilirsiniz. Mesela kuru fasulye , pilav ve yanına salata ya da cacık gibi. Unutmadan yanına meşrubatta tercih edebilirsiniz. Hepinize afiyet olsun…

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir