Panik Atak Nasıl Geçer ? Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Panik Atak Nasıl Geçer ? Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler

0

Panik Atak Nasıl Geçer ?

Günümüzde psikolojik olarak en çok karşılaşılan sorunlar arasında panik atak yer almaktadır. Patik atak geçiren bir insanın yaşam kalitesi gerçekten çok düşük oluyor ve hayatını olumsuz yönde çok etkilemektedir. Eğer bir kişi de korku duygusu , yoğun sıkıntı ve stres gibi şeyler varsa o zaman ortaya panik atak çıkabilir. Bu yazımız da ise yapacağınız panik atak krizlerini kolay bir şekilde atlatabilmeniz için gereken bazı basit yöntemlere göz atacağız.

Panik Atak Nasıl Geçer

Panik atak geçiren bir kişinin kalbi çok hızlı atmaya başlar , nefes almadan güçlük çeker , mide bulantısı , terleme , karın ağrısı ve vücutta uyuşmalar olur. Fakat şunu da belirtmemiz gerekiyor ki panik atak krizleri zararsız olmaktadır. Yani hiçbir şekilde sizi öldürmez veya felç bırakmaz. Sadece kişi o an hızlı bir şekilde nefes alır ve verir. Bu da solunum düzensizliğine ve vücuttaki oksijen ile karbondioksit’in dengesini bozar. Böyle bir dengesizlik olduğundan dolayı da kişi de nefes alamama hissi , vücutta uyuşma ve baş dönmesi görülür.

Panik atak sorunu genel olarak psikolojik bir hastalık olmaktadır ve erkeklere göre kadınlar da daha çok görülmektedir. Özellikle 20 ila 35 yaşlarında daha fazla görülür. Panik atak tedavisi ise 2 şekilde yapılır. Bunlardan birincisi ilaç ikincisi ise bilişsel – davranışçı tedavisi oluyor.

Nefesinizi Kontrol Altına Alın

Yukarıda da anlattığımız üzere panik atak geçiren birisi nefes alıp verme de ciddi anlamda zorluk çeker. Bu yüzden kalp hızını düşürmeniz için nefesinizi yavaş almanız gerekiyor. Yeterli nefes alamadığını düşünen kişi buna bağlı olarak panik yapar , hızlı ve düzensiz nefes almaya başlar. Bu yüzden nefes alıp verirken yavaş yavaş almaya çalışın ve her 2 -3 saniye de derin nefes alıp , 4-5 saniye nefesinizi tutun ve 2-3 saniyede de verin. Bu şekilde sakinleşip daha iyi düşünmenize yardımcı olacaktır.

panik atak nedir

Dikkatinizi Başka Şeylere Yönlendirin

Panik atak yukarıda da anlattığımız üzere psikolojik bir rahatsızlık olduğundan beynimiz bize o an oyunlar oynar. Eğer beyniniz size karşı oyun oynayarak panik atak krizi geçirmenize sebep oluyorsa o zaman sizde ona küçük oyunlar oynayarak kolayca yenebilirsiniz.

Her zaman dikkatinizi dağıtmak size yarar sağlar. Bu yüzden 100’den geriye doğru 3’er 3’er saymaya başlayın. Geriye doğru 3 azaltma yöntemi kolay geliyorsa bunu 7’e azaltabilirsiniz. Eğer bu yeterli değilse yüksek sesle söyleyebilirsiniz veya bir kağıt üzerinden de gidebilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir