Dolgu Sonrası Diş Ağrısının Nedenleri
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Dolgu Sonrası Diş Ağrısının Nedenleri

0

Dolgulu Diş Neden Ağrır ?

Boşluk ağrısının giderilmesi, diş çürüğünüzün derecesine bağlıdır. Boşluk Semptomlarınız hafif veya şiddetli olsa da, dolguya ihtiyacınız olabileceğinden diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Diş dolguları, çürük ağrısını gidermenin en yaygın yollarından biridir. Diş dolgusu ile oluşan ağrısının giderilmesine ilişkin temel bir genel bakış:

Dolgu Sonrası Diş Ağrısının Nedenleri
  • Uyuşma: Diş hekiminin yapacağı ilk şey dolgulanacak bölgeyi uyuşturmaktır.
  • Temizleme: Bölge uyuştuğunda, diş hekimi dişin çürük kısmını çıkarır.
  • Dolgu: Dolgu ağrısının giderilmesinde son adım diş hekimi seçtiğiniz materyalden yapılmış bir dolguyu yerleştirir.

Diş Ağrısının Nedenleri ?

Dolgular, bir dişin çürük alanını değiştirmek için kullanılır ve boşluğun kendisiyle ilişkili ağrıyı azaltır. Ancak bir dişi doldurduktan sonra diş ağrısı olağandışı değildir. Dolgu sonrası diş ağrısının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Dolgulu Diş Neden Ağrır
  • Diş hassasiyeti: Yeni dolgu yapılmış bir diş, sıcak ve soğuk yiyeceklere hava sıcaklığına ve ısırma basıncına karşı daha hassas olacaktır. Bu tip diş ağrısı, bir boşluk doldurulduktan sonra birkaç hafta içinde çözülmelidir. Değilse, diş hekiminize başvurun.
  • Çatlak veya gevşek diş dolguları: Dolgu dişe tam oturmazsa veya çatlaklar oluşursa, boşluğu doldurduktan sonra diş ağrısı oluşabilir. Diş ağrınızın çatlamış veya tam oturmayan bir dolgudan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız diş hekiminize başvurun.
  • Diş dolgularına alerjik reaksiyon: Bazı kişilerin gümüş gibi dolgularında kullanılan maddelere karşı alerjik reaksiyonları vardır. Bir kaviteyi doldurduktan sonra diş ağrısını önlemeye yardımcı olmak için, dolgu seçeneklerinizi tartışırken diş hekiminize herhangi bir alerji hakkında bilgi verdiğinizden emin olun.

Diş dolgusu sonrası ağrı ne kadar sürer ?

Çok sıcak veya soğuk yiyecekler de dahil olmak üzere yaygın hassas diş tetikleyicilerinden kaçınarak bir boşluğu doldurduktan sonra diş ağrısı riskinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca hassas dişler için tasarlanmış diş macunu, boşluk doldurulduktan sonra oluşabilecek hassasiyet ve diş ağrısını en aza indirmeye yardımcı olabilir. İster dolgu yaptırdıktan sonra kısa süreli diş ağrılarından muzdarip olun, ister uzun süreli hassas dişlerden muzdarip olun, eksiksiz bir ağız bakımı rutini uygulamak önemlidir. 

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir