Kadınlarda Panik Atak Belirtileri Nelerdir Hakkında Bilgi
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kadınlarda Panik Atak Belirtileri Nelerdir Hakkında Bilgi

0

Panik atak biliyorsunuz ki günümüzde en yaygın hastalıklardan birisi haline geldi. Özellikle bu hastalık en çok iş yaşantısında olan kişilerde görülüyor. Çünkü iş hayatında yaşanan bazı problemlerden dolayı böyle bir hastalık zamanla insanlar üzerinde çıkabiliyor. Panik atak çay ve kahve faktörlerinden tutun özel yaşantılarınızda karşılaşmış olduğunuz sorunlara kadar bir sürü etkenden dolayı meydana gelebilir. Hatta yapılan araştırmalara göre ise kadınlar erkeklere göre daha fazla panik atak geçirdiği söyleniyor. Bizlerde bu yazımızda panik atak belirtileri nelerdir bunun üzerinde duracağız.

Panik Atak Hangi Hallerde Ortaya Çıkar

Panik atak hastalığı hem fiziksel hastalıklara karşın hem de idyopatik bunlara bağlı olarak meydana gelmektedir. Hiçbir şekilde sebebi bile olmadan bu hastalık çıkabilir. Peki hangi yaş aralığından görülür ? Panik atak daha çok 25 yaş ile 40 yaşlar arasında çıkabiliyorken bazı durumlarda çocuklarda bile görülmektedir.

Panik atak geçiren birisi çok stresli olur , kendi sorunlarınızı hiçbir şekilde tek başına çözemez ve kendisini ifade etme konusunda güçlük geçer. Hatta kadınlar da boşanma olduğu zaman bu rahatsızlık daha çok o kişide görülüyor.

Kadınların Yaşadığı Panik Atak Durumları

Kadınlar dediğimiz gibi daha fazla panik atak hastalığına yakalanıyor ve bunun başlıca nedenleri hem fizyolojik hem de psikolojik olarak yaşanan durumlardır. Panik atak rahatsızlığından toplam 13 ile 14 belirti bulunuyor. İlk görülen belirti nefes alma hızı çok yüksek olur. Sonra çarpıntılar veya nefes darlıkları başlar. En son olarak baş dönmeler meydana gelir ve uzun olursa bayılmayla sonuçlanır. Diğer maddeler ise şu şekilde ;

  • Karın ağrısı,
  • Üşüme,
  • Nefes darlığıdır.

Panik Atak Tedavisi

Bu hastalığı tedavi etmek istiyorsanız kesinlikle bir psikiyatri doktoruna görünmeniz ve tedavi sürecinizi ise hiçbir şekilde aksatmadan yerine getirmeniz gerekiyor. Panik atağı geçirmenin en etkili yollarından birisi de ilaçlardır. Düzenli olarak doktorun size vereceği ilaçları kullanarak bu hastalıktan kurtulmuş olursunuz. Hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi alarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Size verilecek olan bazı ilaçlar ise kişiye etki etmesi biraz uzun sürer bu yüzden 2 veya 3 hafta bir gibi sürede sonuç almaya başlarsınız. Bu süre içerisinde ise yaşanacak olan en riskli durumlardan birisi de tekrardan geçirebileceğiniz panik ataklardır. Bu yüzden kesinlikle hem ilaçlarınızı düzenli kullanın hem de psikoterapiye görünün.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir