Kesik Yaralanmalarında Kanama Nasıl Durdurulur ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kesik Yaralanmalarında Kanama Nasıl Durdurulur ?

0

Yetişkin olan bir sağlıklı insanın vücudunda toplam da 6 litre kan bulunmaktadır ve bu kişi eğer 6 litre olan kandan %25’ini kaybederse hemen şoka girer ve %50’sini kaybederse de hayatını kaybedebilir.

Kesik Yaralanmalarında Kanama Nasıl Durdurulur

Birçok insan gün içerisin de başına gelen talihsiz olaylardan ötürü kesik yaralanmalarına maruz kalabiliyor. Bıçak , jilet gibi aletler veya cam kırıkları yüzünden oluşan kazalar gibi kasık durumları sık sık karşılaşılan olaylardan birisidir. kanama konusunu ele alırsak eğer iç kanamalar ve dış kanamalar olarak geniş bir konu ortaya çıkar. Fakat bizler sadece bu yazımızda küçük kesikler için yapılabilecek ilk yardım konusunda sizlere bilgiler vereceğiz.

İçindekiler

Kanama Nasıl Durdurulur?

  • Bir kanama meydana geldiği zaman hemen o yerin üzerine gazlı bez ile baskı yapın buna tampon denir. Eğer gazlı bez yoksa herhangi bir temiz bezi kullanabilirsiniz.
  • Eğer kanayan bölge el , kol , ayak veya bacaktaysa o zaman kalp hizasından yukarı olacak şekilde kaldırın.
  • Kesik olan yere gazlı bez yaptıysanız belli bir müddet sonra o gazlı bez ıslanacağından dolayı çıkartıp yenisini sarın.
  • Kanayan yere hiçbir şekilde kanama çok şiddetli değilse turnike uygulaması yapmayınız.
  • Kanama olan yere kesinlikle kolonya sürmeyin. Çünkü kolonya veya dezenfektan bunlar kanamayı daha çok arttırır. Bu yüzden sadece kolonya değil aynı zaman da pudra , çamur ve sigara külü de dahildir.

Görmüş olduğunuz gibi arkadaşlar böyle küçük kesikler olduğu zaman yukarıda vermiş olduğumuz yöntemleri uygularsanız hiçbir sorun olmaz. Kanamayla ilgili günümüzde birden fazla uydurma yöntem bulunmaktadır. Hiçbir zaman siz siz olun bilmediğiniz maddeler ve bitkileri açık yara üzerine kullanmayınız.

Not : Tampon yaptığınıza rağmen halan da kanama durmadıysa en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir