Neden Hamile Kalamıyorum ? Hamile Kalamamanın Az Bilinen Sebepleri
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Neden Hamile Kalamıyorum ? Hamile Kalamamanın Az Bilinen Sebepleri

0

Neden Hamile Kalamıyorum ?

Birçok insan korunmadan ilişkiye giriyor ve tüm bunlara rağmen gebelik testi yaptığı zaman tek çizgi ile karşılaşıyor. Böyle olunca kadın ister istemez ben acaba kısır mıyım ? demeye başlıyor. Fakat hanımlar bu kanıya daha varmadan önce mutlaka kendimizi biraz daha tanımalı ve streslerden ise olabildiğince uzak durup doğru adımlar atmamız gerekmektedir.

Neden Hamile Kalamıyorum

Aslında bakarsanız neden hamile kalamıyorum ? sorusunun birden fazla cevabı vardır. Bunların başında yumurta problemleri , üreme organların da oluşan enfeksiyonlar , sigar ve alkol kullanımı olabiliyor. Hatta bazı durumlar da tüm gebe kurallarına uyulsa bile hiçbir şekilde rahatsızlık olmasa da hamile kalınmıyor. İşte tam bu noktada anne adayı olmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı noktaları aşağıya listeledik.

Çok Fazla Trans Yağ Tüketiyorsun

Eğer aşırı derece de trans yağı içeren besinler tüketiyorsanız o zaman hamile kalmanız çok zor olur. Özellikle hamburger , pizzalar , cipsler ve kızartmalar yiyerek doğurganlığınızı olumsuz yönde etkiliyorsunuz ve bu da yumurtlamaya engel oluyor. Bu türk sağlıksız besinlerden dolayı günümüzde yüzde 73 oranında yumurtlama bozukluğundan hamile kalınmıyor. Bunun için bu tarz sağlıksız besinlerden mutlaka uzak durmanız gerekiyor. Bunların yerine muz , badem ve yoğurt gibi sağlıklı besinler tüketebilirsiniz.

Aşırı Egzersiz Yapıyorsun

Normal şartlar da egzersiz yapmak hem fizik hem de psikolojik olarak çok faydalı ve özellikle doğurganlık için önemlidir. Ama her şeyde olduğu gibi sporda da aşırıya kaçmamak son derece önemli konulardan birisidir. Çok fazla yapılan sporda enerji de dengesizlikler olmaya başlar ve üreme döngüsün de olumsuzluklar görülür. Bu yüzden aşırı egzersiz yapmaktan kaçının.

Vücut Kitle İndeksi Düşük

Obezite nasıl tehlikeli ve hamile kalma riski oluşturuyorsa aynı şekilde çok zayıflıkta hamile kalmayı zorlaştırmaktadır. Yani vücut kitle indeksi eğer 18’in altında ise o zaman hamile kalma şansınız çok düşük olacaktır. BMI düşük olması aynı zaman da adet düzensizliğine yol açar ve doğurganlığı da bu şekilde olumsuz yönde etkiler.

Eşiniz Stresli

Bir erkek aile veya sosyal yaşantısın da eğer içerisin de bulunmuş olduğu psikolojik sıkıntıları varsa bu durum cinsel hormanları da olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer stres yaşayan erkeğin sperm kalitesi de olumsuz etkileneceğinden dolayı kadının hamile kalması da bu durumda zor olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir