Vazo Çiçeklerinin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalı ?
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

Vazo Çiçeklerinin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalı ?

0

Bu tarz çiçekler her zaman insanı daha çok mutlu eder ve özellikle evimize koyduğumuz zaman odamızı hem aydınlatır hem de daha güzel görünüm ortaya çıkarır. Fakat bu güzel çiçeğe eğer güzel bir şekilde bakmazsak daha sonradan solmaya ve hatta ölmeye bile başlar. Çünkü dalından koparıldığı zaman aylar boyunca canlı kalmasını sağlayamayız fakat sizlere şimdi vereceğimiz bazı tüyolardan sonra vazodaki çiçeklerin ömrünü uzatabilirsiniz.

Vazo Çiçeklerinin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalı

Saksı çiçeği evde bakarken bazı bilgi eksikliğimizden dolayı vazodaki çiçeklerin de ömrü kısa oluyor. Ama hanımlar şimdi vereceğimiz bilgiler sayesinde bu bilgi eksikliği gidecek ve çiçeklerin ömrü de daha uzun süre olacak. İsterseniz yavaştan başlayalım.

  • İlk olarak temiz olan bir vazo içerisine 1 litre su ekleyelim.
  • Suyun içerisine 1 yemek kaşığı toz şeker dökelim. Çünkü şeker her zaman çiçeklerin açılmasına ve beslenmeye çok yardımcı olur.
  • Toz şeker verdikten sonra 2 yemek kaşığı sirke ekleyip karıştıralım. Sirke de suyun içerisin de oluşabilecek bakterileri engeller ve çiçeklerin de daha uzun süre canlı kalmasını sağlar.
  • Çiçekleri şimdi vazoya koyduğumuz zaman su içinde kalacak sap kısımların da eğer yaprak varsa bunları keselim.
  • Çiçeklerinizin saplarının ucundan 1 santim olacak şekilde makasla keselim.
  • Vazo suyunu hanımlar her gün değiştirmeye özen gösterin. Her su değiştirdiğiniz de ise sapların ucundan 1 santim kesin.
  • Çiçeklerinizi aynı zaman da direkt güneş ışığı görmeyen yerler de muhafaza etmeye çalışın.
  • Bu şekilde yaparak vazoda ki çiçekleriniz daha uzun ömürlü ve canlı olacaktır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir