Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir ?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir ?

0

Meme küçültme ameliyatı olmak istiyorsanız bu tamamen kişinin kendisinin vermiş olduğu bir karardır. Zaten ameliyat olacağı zaman doktor kişiye her şeyi anlatır , hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı veya karşılaşılabilecek herhangi bir riski kabul edip etmeyeceğini önceden belirtir hem artı hem de eksi şeyleri anlatır. Sizler de bunları göz önünde bulundurarak kararınızı ona göre vermeniz gerekiyor. Bu yazımız da ise meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır ve riskleri nelerdir ? onlara bakacağız.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatını ister güvenmiş olduğunuz bir hastane de isterseniz de yeterli donanımları olan bir poliklinikte yapabilirsiniz. Fakat ameliyat olduğunuz zaman hastane de 1 gün kalıyorsunuz bunu da belirtelim.

Meme küçültme ameliyatı olacağı zaman size zaten anestezi uygulanır ve ameliyat boyunca uyuyacaksınız yani. Ameliyat genel olarak 2 veya 3 saat sürüyor fakat bazı durumlardan ötürü 5 saate kadar da sürmektedir. Sizi ameliyat edecek olan plastik cerrahi meme ucunuzun çevresini ilk olarak keser ve oradan anahtar deliği şeklinde aşağıya doğru kesme yapar. Göğsünüzden ekstra olan deri , doku ve yağları o yerden alır daha sonra meme başınızı yeniden aynı yere yerleştirir. Operasyon yapıldığı zaman genellikle Drenaj Tüpleri kullanılır , göğüsleriniz dikilir ve özel olan gazlı bezle de sarılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı olduğunuz zaman mutlaka sonrasında dinlemeniz gerekiyor ve dinleme olarak 1 hafta dinlenmeniz şart. Eğer işiniz varsa veya okuyorsanız mutlaka izin almanız gerekiyor. Fakat şunu da belirtelim bazı insanlar da süre 2 hafta da sürebiliyor. Cerrahınız zaten bu konuda sizlere detaylı bilgi verecektir merak etmeyin.

İyileşme süresi ise yaklaşık olarak en az 1 ay sürmektedir. Bu süre zarfı içerisin de yoğun fiziksel aktivitelerden ve ağır nesnelerden kaçınmanız gerekiyor.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 • Anestezi riskleri
 • Yağ nekrozu (doku ölümü)
 • Kalıcı ağrı
 • Bozuk göğüs asimetrisi
 • Kan pıhtılaşması
 • Memelerde aşırı sertlik
 • Emzirmede potansiyel yetersizlik
 • Sıvı birikimi
 • Enfeksiyon

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir