Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır ?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır ?

0

Zeytin meyvesi günümüzde her alanda tıp için olsun , yağında olsun ve yapraklarında olsun bir çok alanda kullanılmaktadır. Zeytin meyvesinin içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. Biliyorsunuz ki korona virüs mücadelesi içerisindeyiz ve söylenenlere göre ise zeytin yaprağının bu virüse karşı çok iyi geldiği söyleniyor. Sizler evinizde zeytin yaprağı , limon , zahter ve sarımsak karışımı ile yapacağınız çayla harika ilaç yapmış olacaksınız.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır

Zeytin yaprağı çayını hepiniz evlerinizde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunu yapmak için bize zeytin yaprağı ile sıcak bir su gerekiyor. İlk olarak bir bardak içerisine sıcak su koyup onun içine 5 adet kurutulmuş zeytin meyvesini ekleyelim. Sonra demlenmesi için 10 dakika kadar bekletelim. Demleme işlemi bittikten sonra zeytin yaprağı çayımızı süzüp afiyetle içelim. İsteyenler damak tadına göre ekstra olarak sarımsak , zahter ya da limon ekleyebilirler.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir

 • Deri üzerinde meydana gelen tüm mantarları yok eder.
 • Deri hücrelerine karşı çok etkilidir ve cildinizi eskisinden daha parlak canlı görünmesini sağlar.
 • Saç dökülmesine karşı çok etkilidir bir çözümdür.
 • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Çok kuvvetli antioksidandır ve bu yüzden hem damar hem de kalp rahatsızlıkların yaşanmasını önler.
 • Hem baş ağrısı hem de kas ağrılarına iyi gelir ve kaslarınızı gevşetir.
 • Eğer konsantrasyon veya insomnia gibi bir bozukluk varsa bu gibi problemlere karşı etkilidir.
 • Kanın temizlenmesine yardımcı olur.
 • Astım hastalığına karşı sizin daha iyi nefes almanızı sağlar.
 • Diyet yapanlar için ise birebir çözümdür. Tokluk hissi vererek daha iyi diyet yapabilirsiniz.
 • Kandaki kötü kolesterolleri yok eder.

Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır Mı

Zeytin yaprağı çayında en çok merak edilen sorulardan birisi de zayıflatır mı konusu oluyor. Evet arkadaşlar şimdi bu çay vücudumuzdaki fazla olan suyu atmasından dolayı uzun veya kısa vade içerisinde kilo verebilirsiniz. Bu çayın içerisinde oleuropein denen madde vardır buda sizin zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Sindirim sistemini de düzenlediğinden dolayı kilo vermeniz daha kolay olur.

Zeytin Yaprağı Çayı Kaç Gün İçilmeli

Zeytin yaprağı çayını günlük olarak en fazla 2 ya da 3 bardak şeklinde tüketmeniz gerekiyor. Eğer bu çayın faydalarını ciddi anlamda görmek istiyorsanız o zaman en az 2 ay boyunca düzenli bir şekilde içmenizde fayda vardır. Fakat eğer ufak bir olumsuz etki ile karşı karşıya kalırsanız da derhal tüketiminizi bırakın.

Zeytin Yaprağı Çayını Kimler İçemez

Bu zeytin yaprağı çayını yeni ameliyat olan insanların içmesi pek önerilmez. Çünkü onlar düzenli olarak ilaç aldıklarından yan etki yapabilir. Aynı şekilde gebe veya bebeğini emziren bayanlarında tüketmesini önermiyoruz. Yüksek tansiyon hastaları varsa ilk önce doktorunuza danışıp o şekilde tüketmelerinde fayda vardır.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir