Sjögren Sendromu Nedir Ve Belirtileri Belerdir ? Sjögren Sendromunun Tedavisi Var Mı ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Sjögren Sendromu Nedir Ve Belirtileri Belerdir ? Sjögren Sendromunun Tedavisi Var Mı ?

0

Sjögren sendromu 20 yaş altı kişilerde nadir görülmekle birlikte her yaştan bireyde görülebilen bir otoimmün fonksiyon bozukluğudur. Otoimmün hastalıklarda vücudun korunma sistemi kendi kendisiyle yüzleşerek çalışır.

Bağışıklık sistemi, vücudun denizaşırı maddelere karşı saf korumasıdır. Arızalı bir bağışıklık sistemi ayrıca fiziksel hücreler ve antijenler arasında ayrım yapma becerisini de kaybeder.

Sjögren sendromu iki şekilde olabilir. Ana Sjögren Sendromu tek başına görülür ve farklı hastalıklara atıfta bulunmaz. İkincil Sjögren Sendromu; Lupus, polimiyozit, romatoid artrit benzeri bazı iltihaplı romatizmal hastalıklarla başlar. Kızlarda ekstra sık görülen Sjögren sendromunda 10 kişiden 9’u kızdır.

Peki, Sjögren sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? Sjögren sendromunun tedavisi var mı?

Sjögren sendromu nedir

SJÖGREN SENDROMU NEDİR?

Sjögren sendromu, normalde kendini kuru gözler ve ağız olarak gösteren bir bağışıklık sistemi işlev bozukluğudur. İnsan vücudunu mikroplardan koruyan beyaz kan hücrelerinin, vücudu nemlendiren bezlere saldırması sonucunda, bu bezler gözyaşı ve tükürük sağlayamaz hale gelir.

Sjögren sendromu akciğerlerde, böbreklerde, sinirlerde, karaciğerde, tiroid bezinde, zihinde ve eklemlerde meydana gelebilecek tahrişler sonucunda ciddi şekilde alınması gereken bir hastalıktır.

SJÖGREN SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

ağız kuruluğu: Sjögren sendromlu hastalarda normalden çok daha az tükürük üretildiğinden, çiğneme, yutma ve konuşmada sorun yaşarlar. Bu ayrıca stil duygusunu da azaltabilir.

Kuru gözler: Gerçekten kuru ve kumlu hissi veren gözlerde yanma ve kızarıklık da olabilir. Uyurken, gözlerde aşırı çapaklar birikebilir ve gözler gün ışığına karşı ekstra hassas hale gelebilir. Tedavi edilmediği takdirde, Sjögren sendromu gözlerde kör noktalara ve kornea ülserlerine (göz küresinin derisine sarılmış) neden olabilir. Nadir durumlarda, yaratıcı ve ileri görüşlü kayıplar olabilir.

Şişmiş tükürük bezleri: Şişmiş tükürük bezlerine ateş eşlik edebilir. Sjögren sendromu hastalarının yarısında şişmiş bezler vardır.

Diş çürüğü: Bu ağız kuruluğuna atfedilen bir dezavantajdır. Tükürükteki bakterisidal maddeler (enzimler) mikro organizmalarla savaşır. Böylece diş çürümesine karşı koruyucu bir konuma sahiptir. Tükürük azaldığında, muhtemelen çok daha az enzim üretilir ve bu da diş çürümesini kolaylaştırır.

Ağız içinde mantar enfeksiyonu: Ağız kuruluğu olan çoğu kişi ağızda yanma ve kızarıklık. Bu dezavantaj, ağızda Candida olarak adlandırılan küçük bir mantardan kaynaklanmaktadır.

Burun deliği, boğaz ve akciğerlerde kuruma : Kuru öksürük ses kısıklığına, koku duyusunda azalmaya ve burun kanamasına neden olabilir. Bu kuruluğa bağlı olarak zatürree, bronşit ve kulak sorunları ortaya çıkabilir.

Vajina kuruluğu: Sjögren sendromu kuruluğa bağlı olarak vajina içinde ağrı ve tahrişe neden olabileceğinden, cinsel aktivite kızlarda ağrılı bir duruma dönüşebilir.

Yorgunluk: Hastalığın kendisinden kaynaklanabilir veya sürekli hastalığa atfedilen bedensel ve duygusal stresin bir sonucu olarak gelişebilir.

SJÖGREN SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MI?

Sjögren sendromunda uzun süreli tedavi planlaması istenir. Hidroksiklorokin içeren ilaç, hastalığın tedavisinde etkilidir. Başlangıçta sıtma tedavisinde otoimmün mekanizmayı ve onun kişisel vücut hücrelerini yok etmek için kullanılan bu ilaç, kas ve eklem ağrılarında oldukça etkilidir.

Ayrıca ağız kuruluğunu hafifletmek için tükürük salgısını artıran ilaçlar da vardır. Hassas diş minesi için uygun diş macunu, gargara, pastil ve sakız gerçekten faydalıdır. Sentetik gözyaşı damlaları veya jellerle kuru göz önlenebilir. Kornea hasarı varsa göz doktoru tarafından farklı işlemler de yapılabilir.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir