Dilde Sararma Neden Olur ? Dil Sararması Sebepleri ve Çözüm Önerileri
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Dilde Sararma Neden Olur ? Dil Sararması Sebepleri ve Çözüm Önerileri

0

Dilde Sararma Neden Olur ?

Normalde sarı dil, dilde kalın, sarımsı bir kaplamaya neden olan zararsız bir durumdur. Dilde sararma neden olur sorusunun en net cevabı sarı dil, ölü deri hücreleri, bakteriler veya renk değiştiren parçacıklar dilin yüzeyinde sıkışıp kaldığında veya biriktiğinde ortaya çıkma eğiliminde olmasıdır.

Dilde Sararma Neden Olur

Dilde sararma nasıl geçer şeklinde araştırma yapanlar içinde belirtelim, çoğunlukla, sarı dil, temel evde bakım ile temizlenir. Ancak dilde sararma ve boğaz ağrısı gibi nadir durumlarda, tıbbi müdahale gerektiren, genellikle sarılık olan daha ciddi bir sağlık durumunun belirtisidir.

Sarı dil belirtileri, nedene bağlı olarak değişir. Vakaların çoğunda, evde temel bakım, özellikle iyi ağız Hijyeni, sarı dil vakalarını birkaç gün ila haftalar içinde çözer. Birkaç özel alışkanlık, koşul ve ilacın, bir kişinin durumu geliştirme olasılığını artırdığı bilinmektedir. 

Gargara, durulama ve diş macunu gibi bazı ağız Hijyeni ürünleri, ağız kuruluğuna neden olan, dildeki cilt hücrelerini tahriş eden veya renk değiştirmelerine neden olan kimyasallar veya parçacıklar içerir. Diş ve dil temizliği, dil yüzeyindeki bakterilerin azalmasına yardımcı olarak sarı dil geliştirme riskini azaltır.

Dil Sararması Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Tütün ürünleri, cilt hücrelerinin rengini bozabilen veya onları tahriş edebilen bileşikler ve toksinler içerir. Tütün ayrıca hücrelerin büyümesine neden olarak Partikülleri ve bakterileri yakalama şanslarını artırır.

Tükürük doğal olarak dil yüzeyindeki fazla bakteri ve Partiküllerin temizlenmesine yardımcı olur. Dehidrasyon tükürük üretimini azaltır, bu nedenle bakteri ve gıda parçacıkları hücrelerin yakınında kalır ve aşırı bakteri üremesi riskini artırır. Özellikle geceleri ağızdan nefes almak ağız kuruluğu riskini artırır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir