Bebek ve Yetişkinlerde Pişik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Bebek ve Yetişkinlerde Pişik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir ?

0

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer ?

Hemen hemen her yeni doğan bir şekilde fark edilir bir cilde sahiptir. Doğum lekeleri gibi bazı cilt değişiklikleri bebek tarafından anne karnından getirilir. Tüm döküntülerin ortak bir yanı vardır. Yeni doğanlarda en yaygın cilt koşulları şunları içerir.

Pişik nasıl oluşur

Tamamen normal bir kızarıklık bazen yaşamın ilk birkaç gününde kollarda, bacaklarda veya gövdede gözlenir. Burada, kendi kendine kaybolan kırmızı, şişmemiş bir hale ile çevrili küçük nodüller yükselir. Kilolu bebeklerde bacak araları bebek bezi bölgesi, boyun altı ve koltuk altlarında oluşur.

Genellikle pişik, tahriş, Enfeksiyon veya alerjinin sonucudur.

Bebek ve Yetişkinlerde Pişik Neden Olur
  • Tahriş: Bebek bezi çok uzun süre açık bırakıldığında ve kaka (veya bebek bezinin kendisi) tekrar tekrar cilde sürtündüğünde bebeğin cildi tahriş olabilir.
  • Enfeksiyon: İdrar cildin pH seviyelerini değiştirir ve bu da bakteriler ve mantarların daha kolay büyümesine sebep olur. Bebek bezlerinin sızmasını engelleyen maddeler hava sirkülasyonunu da engelleyerek bakteri ve mantarların gelişebileceği sıcak ve nemli bir ortam oluşturarak kızarıklığa neden olur.
  • Alerjiler: Hassas cilde sahip bebeklerde de kızarıklık gelişebilir. Bazı deterjan türleri, sabunlar, çocuk bezleri (veya bebek bezlerindeki boyalar) veya ıslak mendiller hassas cildi etkileyerek kızarıklığa neden olabilir.

Ayrıca, yeni yiyeceklere başlamak, bebeğin kakasının içeriğini ve sıklığını değiştirebilir, bu da bazen pişiğe neden olabilir. Ve ishal , mevcut bir bebek bezi döküntüsü vakasını daha da kötüleştirebilir.

Pişik nasıl geçer ?

Bu döküntü genellikle kırmızıdır, hafifçe kabarıktır ve döküntünün ana bölümünün ötesine yayılan küçük kırmızı noktalara sahiptir. Genellikle derinin derin kırışıklıklarında başlar ve bebeğin ön ve arka tarafındaki cilde yayılabilir. 

Kızarıklığın giderilmesine yardımcı olmak için bebeğinizin bezini sık sık kontrol edin ve ıslanır veya kirlenir kirlenmez değiştirin. Bebek bezi alanını sabun ve su ile nazikçe temizleyin ve kurulayın. Çinko oksit veya petrol içeren kremler ve merhemler cildi yatıştırmaya ve nemden korumaya yardımcı olur. 

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir