Kadınların Yeri

Astım Hastaları Spor Yapabilir mi ?

Astım Hastaları Spor Yapabilir mi ?

Astım hastaları spor yapabilir mi? Astım, solunum yollarının daralmasına neden olan kronik bir hastalıktır. İlaç ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir. Bazı durumlarda astım atakları egzersiz veya fiziksel aktivite ile tetiklenir. Astım çocuklarda yaygındır. Ancak yetişkinler de dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Peki, astım hastaları hangi sporları yapabilir? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen ayrıntılar!

Astım Hastaları Spor Yapabilir mi

Astımınız varsa ve spor yapmak istiyorsanız önce doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz durumunuzu değerlendirecek ve bir saldırıyı tetiklemeden güvenli bir şekilde egzersiz yapıp yapamayacağınıza karar verecektir. Egzersiz sırasında bir epizod yaşarsanız, semptomlarınız tamamen geçene kadar egzersizi bırakmamak önemlidir. Bu daha sonra daha şiddetli bir ataklar yaşamanıza neden olabilir.

Astım hastaları hangi sporları yapabilir?

Astım hastaları için en ideam spor alanları yürüyüş ya da jogging olarak karşımıza çıkmaktadır. Egzersiz sırasında alerjenlerin astım krizini tetiklemesine karşı korunmak için, ilacınızı egzersiz yapmadan önce doktorunuzun önerdiği şekilde almalısınız. Astım, akciğerlerdeki hava yollarını etkileyen bir hastalıktır. Astımı olan kişiler genellikle solunum yolları iltihaplandığı, şiştiği ve daraldığı için nefes almakta güçlük çekerler.

Doktorunuz, egzersize başlamanızın güvenli olup olmadığına veya dikkate alınması gereken herhangi bir özel önlem olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır. Astımınız varsa, yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Doktorunuz, egzersiz yapmanın sizin için güvenli olup olmadığını ve dikkate alınması gereken herhangi bir özel önlem olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Astım hastaları yürüyüş yapabilir mi?

Elbette ki astım hastaları yürüyüş yapabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en temel konu, yürüyüş yaptığınız bölgedeki havanın temiz olmasıdır.  Astımlı bazı kişiler spora sorunsuz bir şekilde katılabilirken, diğerleri egzersize bağlı bronkospazmın neden olduğu olası alevlenmeler nedeniyle fiziksel aktivite sırasında daha dikkatli izlemeye ihtiyaç duyabilir.

Astım hastaları fitness yapabilir mi?

Astımlı kişiler için güvenli olmayan belirli bir spor yoktur, ancak herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmadan önce almanız gereken önlemler vardır. Bu durum elbette ki fitness için de geçerliliğini korumaktadır. Peki, alerjik astımı olan spor yapabilir mi?  Elbette ki alerjik astımı olanlar spor yapabilirler. Ancak bu gibi kararları almadan önce mutlaka doktorunuza görünmekte fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ