Tırnak Sararması Nedenleri ve Önleme Yöntemleri
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Tırnak Sararması Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

0

Tırnak Sararması Nedenleri ?

Sarı tırnakların mutlaka bir hastalığı göstermesi gerekmez. İçin  örneğin, bir ise sigara içen tırnak renklerinin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca  baz kat kullanmadan renkli oje uygulayarak da sarı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Tırnak sararması sebepleri

Tırnak Sararması Nedenleri

Tırnak mantarı: Tırnaklarınız kalınlaşır ve sararır ve özellikle uç kısmında çabuk kırılırsa, bu genellikle tırnak mantarını gösterir. Daha sonra tedavide size yardımcı olabilecek bir dermatoloğa hemen görünmelisiniz.

Sedef hastalığı: Sarı tırnaklar sıklıkla sedef hastalığına eşlik eder. Eğer öyleyse, cilt durumunu en iyi nasıl tedavi edeceğiniz konusunda doktorunuzdan tavsiye alın.

Sarı tırnak Sendromu:  Bu hastalıkta tırnaklarınız sarımsı veya gri-yeşil bir renk alır ve çok daha yavaş uzar. Ayrıca tırnaklarınız kalınlaşacak ve sertleşecektir. Bu sendrom genellikle bronşit veya lenfödem ile ilişkilidir.

Yağlı tırnaklar: Yağlı tırnaklar, tırnaklarda yağ damlacıklarını andıran küçük, sarı renk değişimleri gösterir. 

Tırnak Sararması Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

Bu hastalıklardan birine sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuza görünmeniz en iyisidir. Tırnaklarınızın neden sarardığını anlamanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sarı tırnakların yalnızca oje kalıntılarından veya benzerlerinden kaynaklandığından eminseniz, renk bozulmasını ev ilaçları ile tedavi edebilirsiniz.

Tırnak sararması nasıl tedavi edilir, sararan tırnaklar doğal olarak nasıl beyazlatılır?

Limon suyu ağartma etkileri ile bilinir. Örneğin, saçları doğal olarak hafifletmek için evde çare olarak kullanılabilir. Bu özellik sarı tırnaklar için de faydalı olabilir. Parmaklarınız için hızlı bir şekilde limon suyu banyosu yapabilirsiniz:

  • Önce bir limonu ortadan ikiye kesin.
  • Şimdi küçük bir kaseye biraz ılık su doldurun ve limon suyunu dökün.
  • Parmaklarınızı solüsyonda birkaç dakika bekletin.
  • Ardından tırnaklarınızı temiz su ile iyice durulayın.
  • Alternatif olarak limon suyunu doğrudan tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Ardından parmaklarınızı da suyla iyice yıkamadan önce yaklaşık iki dakika bekletin.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir