Damar Sertliği Nasıl Anlaşılır, Damar Sertliği Nedenleri
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Damar Sertliği Nasıl Anlaşılır, Damar Sertliği Nedenleri

0

Hem kalp hem de damar hastalıklarında en çok gösterilen rahatsızlıklardan birisi de Ateroskleroz yani Damar sertliği olmaktadır. Bu damar sertliği özellikle yaşı 40’ı geçmiş olan bireylerde daha sık görülmektedir. Eğer ilerler ve tedavi edilmezse o zaman çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden damar sertliği varsa kesinlikle bir uzman doktora görünmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Damar Sertliği Nasıl Anlaşılır

Damar Sertliği Belirtileri

Damar sertliği genel olarak farklı olan sağlık sorunları ile kendisini belli etmektedir. Bu sorunlar kişiden kişiye değişmektedir. Fakat en sık görülen sağlık sorunu yeri kalp kası yer olmaktadır. Kalp kasımda sorun olduğu zaman kalpte ritim bozukluğu yaşanır. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman da vücudunuz da morarmalar ve ağrılar meydana gelir.

 • Böreklerde meydana gelirse o zaman böbrek yetmezliği ve hipertansiyon olur.
 • Beyin damarında sertleşme oluştuğu zaman bilinciniz de sorunlar oluşur , hem konuşma hem de görme de bozukluklar yaşanır.
 • Boyunda yaşanan sertlik ise baş ağrısı , boyun ve sırt ağrılarının olmasına neden olur.

Damar Sertliğinin Nedenleri

Damar sertliğinin arkadaşlar birden fazla nedenleri vardır ve biz bunları araştırıp nedenlerini aşağıya maddeler halinde yazdık. İşte ortaya çıkan genetik faktörler ;

 • Yoğun Stres
 • Sigara kullanımı
 • Obezite
 • Eker hastalığı
 • Kadınlarda menopoz sonrasında yaşanan östrojen hormonunda azalmalar
 • Yüksek tansiyon
 • Dengesiz ve yetersiz düzeyde beslenme
 • Fiziksel aktivitelerin yetersiz kalması

Damar Sertliği Tedavisi

Damar sertliği tedavi edilmeden önce mutlaka görüntüleme teknikleri yapılır ve daha sonra kişiye teşhis konur. Kişinin herhangi bir yerinde damar tıkanıklığı var mı buna bakılır. Tabi tedavi de kullanılan ve yapılan yol izlenimleri hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Eğer kişinin hastalığı ilerlememişse o zaman ilaç tedavisi uygulanır , fakat ilerlemiş ise o zaman bypass ameliyatı gerekebilir. Bu yüzden doktorun sizi iyi bir şekilde analiz ve muayene etmesi gerekmektedir. Damar sertliğinden korunmak istiyorsanız kesinlikle düzenli olarak sağlık taraması yaptırmanız gerekmektedir.

Eğer düzenli olarak sağlık taraması yaparsanız ve sizde damar sertliği çıksa bile erken teşhis sayesinde ilaçla bu sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir