Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer, Ayakta Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer, Ayakta Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir ?

0

Ayakta su toplaması günümüzde sıklıkla insanların karşılaşmış olduğu sağlık sorunlarından birisidir. Ayakta su toplaması olumsuz bir durumdur fakat aslında bakarsanız içi su dolu olan baloncuklar vücudumuzun hasar gören cilt katmanlarını korumak adına göstermiş olduğu bir reaksiyondur.

Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer

Peki su toplaması nasıl meydana gelir ? Ayakta oluşan su toplaması genel olarak alerji , egzama , donma veya güneş yanıklarından dolayı meydana gelebilmektedir. Tabi bunların dışında bakteriyel enfeksiyonlar ile böcek ısırmalarından dolayı da görülebilir.

İçindekiler

Ayakta Su Toplaması Neden Olur ?

Ayağınız da su toplaması varsa genel olarak ayakkabı içerisin de sürtünme çok fazla olduğundan meydana gelebilir. Tabi bu durum çok ciddi bir durum değildir ve evde kullanacağınız bazı kremler sayesinde bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Su toplama tedavisine kendi kendine iyileşme verirseniz bu sizin aslında daha iyi olacaktır.

Çok fazla yürümek ya da koşmak ayağınızı bu durum da tahriş yaparak su toplaması görülebilir

Ayakkabınızın içerisine kum veya taş gibi deriniz de tahribata yol açacak şeyler olursa su toplaması meydana gelebilir

Eğer yanlış bir çorap ve ayakkabı seçimi de su toplamaya yol açar

Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

  • İlk olarak su nerde toplandıysa o yeri kapatın ve bu şekilde enfeksiyon olasılığın da önüne geçmiş olursunuz. Daha sonra o bölgeyi gazlı bez ile bandajlayın.
  • Su toplayan yere antibiyotik merhem veya vazelin kullanımı yapabilirsiniz.
  • Ayağınızda sürtünme varsa bunu azaltmak için pudra tercih edebilirsiniz.
  • Su toplamasının geçirmenin bir diğer yolu ise mutlaka iyileşme süreci boyunca yumuşak dokulu ve çift kat olarak çorapları giyin.
  • Su toplaması eğer ayağınızın altında olduysa o zaman yürümekte zorluk çekmemek için pamuklu kumaştan yapılan koruyucuları tercih edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir