Patates Kilo Aldırır Mı ? Patatesin Faydaları ve Olası Zararları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Patates Kilo Aldırır Mı ? Patatesin Faydaları ve Olası Zararları

0

1600’lü yıllarından itibaren günümüze kadar gelen Patates insan hayatı için en önemli besinlerden birisidir. Patates çok köklü bir tarihe dayanmaktadır fakat o zamandan bu zamana kadar hala bazı tartışmalar devam etmektedir. Hatta ilk zamanlar da yani 1600’lü yıllarında patates’in nasıl tüketileceği konusunda bilgi sahibi olmadıkları için insanların çiğ olarak yemişlerdir ve hazımsızlık sorunu olduğu için patatesi tamamen zararlı besin olarak bilmişlerdir. Şu zamanlar da ise insanların kafalarına takılan en büyük sorunlardan birisi de patates kilo aldırır mu ? zararları var mı ? gibi sorular oluyor.

Patates Kilo Aldırır mı

Patates Kilo Aldırır mı?

Patatesin kilo kaldırıp kaldırmayacağı birçok insan tarafından merak konusu olmaktadır. Bu konuyla ilgili Kaliforniya Üniversitesi bilimsel olarak bir çalışma yapmıştır ve bu çalışma ise denekler olarak 3 gruba ayrılmıştır. İlk grupta yer alan denek düşük kaloriden oluşan diyet programı , ikinci grupta yer alanlar glisemik indeksi yüksek veya düşük besinlerin olmuş olduğu program ve sonuncu denek ise kalori kısıtlaması ile glisemik indeks kısıtlaması üzerine yapılmıştır. Bu 3 gruba da 1 haftada 7 porsiyon olacak şekilde patates verilmiştir. 3 ay gibi bir zaman sonra sonuçlar çıkmıştır ve bu deneklerin hiçbirinde herhangi bir şekilde kilo artışı olmadığı gözlemlenmiştir. Yani kısaca buna cevap olarak patates kilo aldırmıyor.

Patates genel olarak insanı şişman yapıyor diye bilimsel olarak kanıtlar olsa da aslında burada bilmeniz gereken en önemli bir nokta vardır. Patates kilo aldırmıyor fakat pişirme işlemi yaparsanız o zaman bunun tam tersi olabilir. Şöyle kızartması yapılarak yerseniz bu insana yarardan çok zarar getirir.

Patatesin Faydaları Nelerdir?

Patatesin Faydaları Nelerdir
  • Tam bir B6 vitamin deposudur.
  • Patatesin içerisin de yüksek miktar da C vitamini bulunmaktadır.
  • Hem yağ hem sodyum hem de kolestrol yoktur
  • İçerisin de yüksek miktarda lif bulunduğu için insana tokluk hissi vermektedir
  • Hem fırınlanmış hem de haşlanmış olan sade patates porsiyon başı sadece 110 kalori olmaktadır
  • Potasyum bakımından zengindir

Patatesin Zararları Var mı?

Patatesin aslında bakarsanız herhangi bir zararı yoktur sadece zararı pişirmeyle ilgili olmaktadır. Yani patates’in haşlaması veya fırında pişirilmesi çok sağlıklıdır herhangi bir zararı yoktur. Fakat siz yağda kızartma yaparsanız o zaman bu yarardan çok zarara dönüşebilir. Özellikle Tip-2 Diyabet ve Obezite gibi hastalıklara neden olabiliyor. Aynı zaman da dışarıda satılan Patates Cipsleri de aynı kızartma gibi çok zararlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir