Damar Sertliği Nedir ? Riskleri ve Önleme Yöntemleri Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Damar Sertliği Nedir ? Riskleri ve Önleme Yöntemleri Nelerdir ?

0

Damar Sertliği Nedir ?

Sağlıklı damarların iç duvarları pürüzsüz ve temizdir. Bu, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kanı taşımayı kolaylaştırır. Ancak damarlar tıkanabilir. Kolesterol gibi yağlı maddeler arter duvarlarına yapışabilir. Bu tortulara plak denir. Plak sonunda kan akışını yavaşlatabilir veya bloke edebilir.

Damar Sertliği Nedir

 Bu tıkanıklık aterosklerozdur. Vücudunuzdaki herhangi bir arteri etkileyebilir. Ateroskleroz, kalbe kan sağlayan arterleri etkilediğinde buna koroner arter hastalığı denir. Bir plağın geliştiği yerde iki şey olabilir. Plak kırılabilir veya plak yüzeyinde bir kan pıhtısı oluşabilir. Bu durumlardan herhangi biri meydana gelirse, bir arterin tıkanmasına ve nihayetinde kalp krizi veya felce yol açabilir.

Damar sertliği nedir belirtileri ve tedavisi

Kolesterolünüzü ne zaman test ettirmeye başlamanız gerektiği ve kolesterolünüzü ne sıklıkla test ettireceğiniz, risk faktörlerinize ve aile geçmişinize bağlıdır. Test kan testi ile yapılır. Test toplam kolesterol, LDL (“kötü”) kolesterol, HDL (“iyi”) kolesterol ve trigliseritleri ölçmelidir. Hedef kolesterol seviyeleriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. 

Bu faktörler sizi damar sertliği için daha büyük risk altına sokar

damar sertliği nedir neden olur
  • Sigara içmek
  • Yüksek kan basıncı
  • Yüksek kolestorol
  • Ailede ateroskleroz veya kalp hastalığı öyküsü
  • Hareketsiz bir yaşam tarzı
  • Aşırı kilolu veya obezite
  • Şeker hastalığı

Birden fazla risk faktörüne sahip olmak riskinizi daha da artırabilir. Yukarıdaki risk faktörlerinin çoğunu kontrol edebilirsiniz. Damar sertliği önlemeye ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Damar sertliği varsa, kötüleşmesini durdurabilirsiniz. Düzenli aerobik egzersiz, kanınızdaki yağ miktarını azaltarak, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürerek ve kilonuzu kontrol ederek damar sertliği savaşmaya yardımcı olabilir. Egzersiz yapmaya başlamak için asla geç değildir. Hızlı yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme iyi seçimlerdir. 

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir