Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır, Apandisit Patlaması Belirtileri
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır, Apandisit Patlaması Belirtileri

0

İnsan vücudunun hemen karnının boşluk tarafının sağ alt kısmında apendiks denilen yerin iltihaplanması sonucunda oluşan rahatsızlığa Apandisit adı verilmektedir. Eğer bu rahatsızlığa zamanında müdahale etmezseniz o zaman hayati tehlike içerisine girmiş olursunuz. Apendiks özellikle halk arasında kör bağırsak olarak bilinir ve aşağı yukarı 10 cm. boyunda olup uç kısımları da kapalı olmasından ötürü çok kolay bir şekilde o bölgeye mikroorganizmalar girip üreme yaparlar. Yani bu bakteriler ;

Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır
 • Bağırsak kurtları
 • Tümörler
 • Kalıtımsal Sebepler
 • Virüs
 • Mantar

İşte bunların girmesi sonucunda Apendiks patlaması olur.

Apandisit Ne Tarafta Bulunur?

Apandisit nerede bulunur ? yanıtı aslında birçok insana çok kolay gelse de yine de birçok kişi tarafından yeri karıştırılmaktadır. Apandisit arkadaşlar karnın hemen sağ tarafında yer alır. Bazı durumlar da biliyorsunuz ki karnın sağ tarafında şiddetli bir ağrı ile ateş olur işte bu yer Apandisitin olduğu yerdir.

Apandisit Belirtileri Nedir?

 • Bazı durumlarda kusma olur
 • Karnın hemen sağ alt bölgesinde ağrı gerçekleşir
 • Hem yemek yemede hem de tuvalete çıkmada zorlanma meydana gelir
 • Sırtta , kalçada , bacaklarda ve belde ağrılar olur
 • Bağırsakların olduğu yerde hem şişlik hem de sertlik olur

Apandisit Patlaması Belirtileri Nelerdir?

Apandisit patlaması olmadan önce karın da çok şiddetli bir ağrı meydana gelir. Yani yürüdüğünüz , öksürdüğünüz veya hapşırdığınız zaman karnınıza şiddetli bir ağrı girer. Eğer böyle bir durum varsa karın duvarınız iltihaplanmıştır veya Apandisit patlamış olabilir.

Mide bulantısı , cildinizdeki renk matlaştıysa , kalın bağırsağınız da şiddetli sancı varsa , idrara çıktığınız zaman yanma varsa , üşüme ve yüksek ateş , iştahta kesilme ve gaz çıkarmada zorlanma varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Apandisit Patlarsa Ne Olur?

Bazı atıklar vücuttan atılamadığı zaman , sindirim sistemin de meydana gelen enfeksiyonlar veya karın bölgesine ciddi anlam da alınan bazı darbelerden dolayı Apandisit patlaması gerçekleşebilir. Patlama meydana geldiği vakit hemen acil bir şekilde bu duruma müdahale edilmesi gerekmektedir. Eğer müdahale edilmezse o zaman hızlı bir şekilde kana karışır ve hayati tehlikeye girmiş olursunuz.

Bu yüzden Apandisit ciddi bir sağlık sorunudur ve hekim ameliyat yapmaya karar verdiği zaman sizde oluşan büyük risk ortadan kalkmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir