Doğum Belirtileri, Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Doğum Belirtileri, Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız ?

0

Gebe olan anne adayları hamilelikleri boyunca hem tatlı bir heyecan içerisin de olurlar hem de bazı konular da tedirginlik yaşarlar. Hamilelik süreci 9 ay 10 gündür yani hafta olarak bakacak olursak 40 hafta olmaktadır. Bu süre yaklaştığı zaman ise bazı belirtiler hissedilmeye başlar. Doğum yaklaştığı zaman genellikle sancı olmaya başlar fakat her sancı tabiki de doğum sancısı değildir. Peki bizler doğumun yaklaştığını nasıl anlayacağız ? Doğum belirtileri nelerdir ? buyurun bunları inceleyelim.

Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

Az İdrara Çıkma

Gebe olan kadınlar genel olarak bebeğin başı doğum kanalına doğru yerleşir ve bebek idrar torbasına doğru baskılama yapması sonucun da anne sürekli olarak idrara çıkmaktadır. Doğum yaklaştığı zaman ise rahim aşağıya doğru iner ve idrar torbasında da yapılan baskı azalır. Bu şekilde baskı az olduğundan dolayı da idrar yapma ihtiyacınız azalır.

Belirgin Ağrı Hissi  

Hamile olan kadınların doğumu yaklaştığı zaman yani son haftalar da ciddi anlam da ağrılar başlar ve bu sıklaşır. Genel olarak kasık ve karnın alt tarafında ağrılar yaşanmaya başlar , buna günümüzde yalancı sancı denmektedir. Doğum yaklaştığı zaman yaşayacağınız ağrılar da değişmektedir. Ama genel olarak karın ve sırt bölgeler de ağrılar yaşanır.

Nişan Kanaması

Gebeliğiniz süreci ile dışarıdan gelecek olan tüm bulaşıcı enfeksiyonları korumak için rahminiz bir mukuslu madde ile kapanır. Doğum kasılması olduğu zamanlar da ise rahminiz genişleyeceğinden dolayı bu yer açılır ve sümüksü olan madde dışarıya atılmaktadır. Buna nişan kanamasıdır ve pembe akıntıdır.

Suyun Gelmesi

Artık doğum yaklaştığı zaman kadının suyu gelmeye başlar. Burada amniyon sıvı ile dolu olan kese sancılar ve kasılmalardan dolayı yırtılır ve daha sonra su akışı başlar. Yırtık az olursa az su gelir , yırtık büyükse büyük oranda su gelmektedir. Ama her iki durum da yaşanırsa yaşansın mutlaka hastaneye gidilmesi gerek.

İşte 40 haftalık olan gebeliğin belirtileri bu şekildedir hanımlar. Ama tabi her doğum 40 hafta sonunda gerçekleşecek diye bir sonuç yok. Doğum geçte olabiliyor erken de .

38.haftada doğum belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

  • Yoğun bir şekilde vajinal akıntılar başlar.
  • Kasık kemiğinizin üzerinde kramplar olur.
  • Hem bel hem de sırt bölgeniz de ağrılar başlar.
  • Bağırsaklarınız da kramp olur ve ishal yaşayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir