Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır, Kantaron Yağı Neye İyi Gelir ?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır, Kantaron Yağı Neye İyi Gelir ?

0

Doğada biliyorsunuz ki birden fazla çeşit çeşit hem ot hem de bitkiler bulunmaktadır. Bu doğal ortamda ise yetişen bitkilerin ve otların birçoğu da şifalı olmaktadır. Yüzlerce olan bitkilerin arasında ise en faydalılardan birisi de kantaron bitkisi oluyor.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır

Kantaron bitkisi Avrupa topraklarında yetişmektedir. Hem kılıç otu hem de koyu kıran gibi isimlerle de bilinmektedir. Özellikle sakinleştirici bir özelliği bulunduğundan dolayı Avrupa’da bu bitki ruhsal hastalıklar tedavisinde çok kez kullanılmıştır. Eski zamanlarda ise kantaron bitkisi zeytinyağında bekletilirdi ve daha sonra çiçeklerini de güneşte kurutup daha sonra çay olarak tercih edilirdi.

İşte görmüş olduğunuz gibi birden fazla yararı bulunmaktadır ve günümüzde ise halan da birçok şeyde kullanılmaktadır. Kantaron çiçeği eskiden nasıl hastalıklarda kullanılıyordu şimdi de aynı şekilde şifa dağıtmaya devam ediyor. Bu makalemiz de ise kantaron yağının hem faydalarına hem de nasıl kullanılır ? bunu inceleyeceğiz.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu kantaron yağını her alan da kullanmanız mümkündür. Yani haricen de veya dahilinde de kullanabilirsiniz. Eğer haricen de kullanacaksanız o zaman yanık olan yerlerin üzerine fazla olmayacak şekilde birkaç damla damlatıp daha sonra masaj yaparak cildinize güzelce yedirin. Eğer gece yatmadan önce tercih edecekseniz o zaman cildinize birkaç damla damlatıp masaj yapıp o şekilde yatabilirsiniz.

Kantaron yağı cildiniz de bir gece kalabilir bunda herhangi bir sıkıntı yoktur.

Dahilin de kullanacaksanız o zaman 1 çay kaşığı kadar içebilirsiniz. Sıcak suyun içerisine birkaç damla kantaron yağını damlatın ve daha sonra için. Hatta bitkisini kullanarak da çayını yapıp tüketebilirsiniz.

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron Yağı Faydaları

 • Kabızlığa çok iyi gelir
 • Kılcal damarları azaltır
 • Bebeklerde pişik varsa önüne geçer
 • Egzamaya çok iyi gelir
 • Saç dipleri için uygulanırsa saç dökülmesini önler ve kepeklenmenin önüne geçer
 • Cilt bakımı yağı için en iyi yağlardan birisidir
 • Antiseptik özelliği vardır
 • Hem yanık hem de yara izlerini iyileştirir
 • Hem bacak hem de sırt ağrılarına çok iyi gelir

Kantaron Yağı Nereden Alınır?

Kantaron yağını almak istiyorsanız o zaman Aktarlardan veya bitkisel ürün satan marketlerden satın alabilirsiniz. Hatta internet üzerinden de bulup temin edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir