Son Kullanma Tarihi Geçmiş Tavuk Yenir Mi ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Tavuk Yenir Mi ?

0

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Tavuk Yenir Mi ?

Günümüzde biliyorsunuz ki tavuk çok tüketilen gıdalardan birisidir ve bu yüzden en çok merak edilen sorular arasında son kullanma tarihi geçmiş tavuk yenir mi ? sorusu ile karşılaşıyoruz. Biliyorsunuz ki marketler de özellikle hazır olarak satılan tavukların üzerinde hep son kullanma tarihi bulunmaktadır. Bu son kullanma tarihi de genel olarak 1 hafta veya 10 gün oluyor. Hazır olarak alınan tüm ürünlerin son kullanma tarihlerine kesinlikle bakın ve tarihi yakın veya geçmiş ürünleri de kesinlikle almayın.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Tavuk Yenir mi

Günümüzde zaten birçok kişi gıda zehirlenmesi yaşıyor ve bunun asıl sebebi son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketmekten kaynaklıdır. Özellikle en çok gıda zehirlenmesi tavuk ve et ürünlerinden kaynaklı oluyor. Bu yüzden et veya tavuk ürünlerini tüketeceğiniz zaman bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Buzlukta Bekletilen Tavuk Yenebilir mi?

Tavuk veya et ürünlerinde en çok merak edilen sorulardan birisi de buzlukta bekletilen tavuk yenir mi ? sorusu oluyor. Buzlukta bekletilen tavuk bazı insanlar tarafından tercih edilse de bazıları tarafından çok önerilmiyor. Çünkü son kullanma tarihi geçtiğinden dolayı üzerinde bakteriler üremeye başlar ve bu da insan sağlığına ciddi anlamda zarar verir. Bu yüzden son kullanma tarihine 3 gün kala tavukların tüketilmesi gerekiyor.

Tavuk Tüketimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  • Buzlukta bekletmiş olduğunuz tavuklar varsa ve bunları çıkartıp buzunu çözdüğünüz zaman ki tavuklara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer tavuğun renginde sararmalar varsa o zaman bozulmaya başlamıştır anlamına gelir. Sararmış olan tavukları kesinlikle tüketmeyin.
  • Tavuğun bozulduğunu anlamanın diğer yolu ise kokusu çok ağır olmaya başlar. Hem kokusu ağır hem de ekşimsi koku varsa o zaman bozulduğunu gösterir ve tüketilmesi önerilmez.
  • Tavuğunuzu eğer derin dondurucu da sürekli olarak beklettiyseniz o zaman yine de bozulmalar görülebilir. Bu tür tavukların bozuk olup olmadığını anlamak için ise dokusuna bakmanız gerekiyor. Dokusu sertse ve bastırdığınız zaman çukur uzun süre gidiyorsa o zaman tavuk bozulmuştur anlamına gelir.

Tavuğun Faydaları Nelerdir?

  • Tansiyonu dengeler ve kontrol altına alır.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Protein ve vitamin deposudur.
  • Soğuk algınlığı ve nezle varsa onlara çok iyi gelir.
  • Kolesterolün dengelenmesini sağlar.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir