Böceklenen Kuru Fasulye Yenir Mi ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Böceklenen Kuru Fasulye Yenir Mi ?

0

Böceklenen Kuru Fasulye Yenir Mi ?

Son zamanlar da karşımıza çıkan sorular arasında böceklenen kuru fasulye yenir mi ? sorusu oluyor. Şimdi baklagiller familyasında yer alan kuru fasulye insan vücudu için oldukça faydalıdır ve tüm uzmanlar hem büyüklerin hem de çocukların tüketmesini söylüyor. Baklagilleri tüketmek aslında basittir fakat nasıl muhafaza edileceğini bilmeniz gerekiyor. Eğer bilmezseniz o zaman kısa süre içerisinde böceklenmeler olur ve o kadar baklagili çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz.

Böceklenen Kuru Fasulye Yenir mi

Baklagiller içerisinde en çok tercih edilen kuru fasulye oluyor. Çünkü kuru fasulye diğer türlere göre daha hızlı piştiğinden ve özellikle yanına da pirinç pilavı yapıldığından çok tercih ediliyor. Fakat kuru fasulye’yi pişirmeden önce böceklenip böceklenmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer kuru fasulyenizin içerisinde bir tane bile böceklenme varsa o zaman bu bozulmuş anlamına gelir. Eğer bozulmuş ve böceklenmiş olan kuru fasulyeyi yapıp yerseniz o zaman gıda zehirlenmesine yol açar. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Baklagilin Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Baklagiller genel olarak kısa süre içerisinde bozulup böceklenmeye başlar ve bunun önüne geçmek için ise aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gerekiyor ;

  • Baklagillerin bozulmasını istemiyorsanız o zaman pişirip daha sonra derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Yemeklik olarak parçalara ayırıp hepsini teker teker buzdolabı poşetine koyarak buzluğa kaldırın. Bu şekilde herhangi bir bozulma olmadan rahat bir şekilde kuru fasulyenizi saklamış ve korumuş olursunuz. Fakat poşetlerin içerisinde su olmamasına ve hava geçirmemesine çok dikkat edin.
  • Diğer yöntemlerden birisi de kuru olarak saklama yöntemidir. Baklagillerinizi saklarken nemli olmamasına çok özen gösterin. Çünkü nemli olan baklagiller zamanla böceklenme yapar.
  • Baklagillerin böceklenmesini önlemek istiyorsanız o zaman ağızlarını çok sıkı bir şekilde kapatmalı ve hava almayacak şekilde bağlamanız gerekiyor. Bu şekilde uzun süre muhafaza etmiş olursunuz.

Baklagiller Nasıl Saklanır?

  • Baklagillerinizi doğru bir şekilde saklarsanız o zaman uzun süre tüketebilirsiniz. bunun için ilk dikkat etmeniz gereken şey güneş almayan , nemsiz ve kuru bir ortamda bulundurmanız gerekiyor.
  • Baklagilleri hazır olarak alacaksanız o zaman kesinlikle son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekiyor. Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünleri kesinlikle almayın.
  • Baklagilleri saklarken dikkat edeceğiniz diğer yöntem ise paketin kapalı bir şekilde muhafaza edilmesidir. Ağzı açık kalırsa o zaman kısa süre içerisinde bozulmalar görülebilir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir