Elma Sirkesi Nasıl Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Elma Sirkesi Nasıl Saklanır ?

0

Elma sirkesi, hem sağlık hem de lezzet açısından mutfaklarda sıkça kullanılan bir üründür. Elma sirkesinin faydalarını saymakla bitmez: Sindirimi kolaylaştırır, ateşi düşürür, kan dolaşımını düzenler, yağ yakımına yardımcı olur, cilt ve ev temizliğinde etkilidir.

Elma Sirkesi Nasıl Saklanır

Evde elma sirkesi yapmak da oldukça kolaydır. Birkaç malzeme ve biraz zaman ile organik ve lezzetli bir elma sirkesi elde edebilirsiniz. Peki, elma sirkesi nasıl saklanır?

Elma sirkesi genel açıdan buzdolabı içerisinde saklanabildiği gibi loş, karanlık, en direkt güneş almayan serin bir ortamda yer bulan erzak dolaplarında da saklanabilir. Münasip koşullarda saklandığında bozulmadan 1 senesi aşan sürelerde tazeliğini korur.

Elma sirkesini temiz cam şişe veyahut saklama kabında saklamak gerekir. Sirkede asit üretimi fazla olduğundan dolayı mutlaka metal içeren şişe ve saklama kaplarında saklanmamalıdır. Sirkenin kapağı sıkıca kapalı olmalıdır. Hava ile temas etmeden saklanan elma sirkesi uzun süre dayanır.

Sirkenin kalitesinin bozulduğunu anlamak için renk değişimi, tortu oluşumu, sirke anası oluşumu ve tat değişimine dikkat etmek gerekir. Bu durumlarda sirkeyi süzerek veya yeni bir maya ile yeniden kurarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Sirkenin asit oranının düştüğünü veya rahatsız edici bir koku aldığınızı fark ederseniz sirkeyi atmanız önerilir. Sirke küflenirse de tüketmemek gerekir.

Elma sirkesinin sağlıklı ve lezzetli olması için hem yapım hem de saklama aşamasında dikkatli olmak önemlidir. Uygun koşullarda saklanan elma sirkesi uzun süre bozulmadan kullanılabilir.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir