Sinüzit Hangi Bölüm Bakar ? Hangi Doktara Gidilir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Sinüzit Hangi Bölüm Bakar ? Hangi Doktara Gidilir ?

0

Sinüzit İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Burun çevremizde bulunan kemiklerin arasındaki boşluklara “sinüs” ismi verilmektedir . Bu boşlukların iltihabına ise “sinüzit “adı verilmektedir . Yani bir çeşit enfeksiyondur . Burun tıkanıklığı , sarı-yeşil renkte burun akıntısı , geniz akıntısı , baş ağrısı ( özellikle kişi başını aşağı eğdiğinde bu ağrı şiddetlenmektedir .) kulakta doluluk hissi ,yüz göz burun çevresinde yanma hissi , ağız kokusu ,yanak kemiklerinde ağrı ,koku almada güçlük gibi belirtilerle kendini gösterir . Geceleri ağzı açık uyuma , horlamanın yanında mide bağırsak ve akciğer sorunlarına da zemin hazırlayabiliyor . Sinüzit , kişinin yaşam kalitesini de bir hayli düşürmektedir .

Sinüzit İçin Hangi Doktora Gidilir

Sinizitin nedenleri arasında üst solunum yolu enfeksiyonu ,burun içi eğrilikler,polisler, burun eti büyümesi,büyümüş geniz eti sayılabilir . Tedavi edilmeyen sinüzit,kronik farenjit, kronik gastrit,reflü, göz çevresi enfeksiyonu ,menenjit, beyin apsesi gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir . Bu yüzden ihmal edilmemeli uzman bir doktora görünmelisiniz .

Sinüzit rahatsızlığınız varsa Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvurmalısınız . Gereken tanı konulduktan sonra genelde ilaç tedavisiyle süreç devam eder . Bu süreçte tedaviye uyum önemlidir . Aksi takdirde hastalık tekrarlayabilir ya da kronik hale dönüşebilir . Hasta ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa, diğer bir yöntem sinüs ameliyatıdır.

Bu ameliyatta sinüs kanallarının içine bir endoskop yardımı ile girilir ve bölge incelenir. Bölgede hastalığa neden olan sorun çözülmeye çalışılır.Sinüzitten korunmak için gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmeli, bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır . Enfeksiyon süresince burun daima açık bırakılmamalıdır .Dışarı ıslak saçla çıkmamaya özen gösterilmeli saçlar kurutup çıkılmalıdır .Direkt rüzgara maruz kalınmamalı,alerji tedavisi ihmal edilmemelidir .

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir