Adet Sonrası Gelen Kahverengi Akıntı Ve Leke İle Namaz Kılınır Mı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Adet Sonrası Gelen Kahverengi Akıntı Ve Leke İle Namaz Kılınır Mı ?

0

Adet olduktan sonra gusül abdesti alınır fakat kadınlarda daha sonradan gelen akıntı veya lekeden dolayı namazın kılınıp kılınmadığı çok merak edilen konulardan birisi oluyor. Bizler de bu konu hakkında araştırmalar yaptık ve edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaştık.

Adet sonrası gelen kahverengi akıntı ve leke ile namaz kılınır mı

Kadınların bu özel durumlarıyla ilgili aslında İslam İlmihalinde her şey yazıyor fakat bazı noktalarda özellikle adet dönemi kanalar ve lekelenme sürecinde olan durumlar kadınların kafasını bir hayli karıştırıyor. Adet döneminde biliyorsunuz ki kadınlar hem oruçtan hem de namazdan muaf tutuluyor ve bu özel durumlarda ise kadınlar oldukça hassas ve dikkatli yaklaşıyorlar.

ADET KANAMASI KAÇ GÜN SÜRER? ADET NE ZAMAN BİTMİŞ SAYILIR ?

Her ay kadınlar da görülen adet kanaması en az 3 en fazla ise 10 gün kadar sürmektedir. Kanamalar da kesintiler olsa bile siz yine de hayız’a girersiniz. Örnek verecek olursak bu duruma mesela kadın 5 gün boyunca kanama gördü fakat 2 2 gün kesildi ama 8.günde tekrardan kanama devam etse gelen kan yine adet kanı olarak sayılır. 2 adet dönemi geçirirseniz de buna tuhr hali denir. Bu süre ise 15 gün devam eder ve 15 günden az olsa fazlası olabilir.

ADET DÜZENSİZLİĞİNDE NAMAZ NE ZAMAN KILINIR ?

ADET DÜZENSİZLİĞİNDE NAMAZ NE ZAMAN KILINIR

Düzenli olarak adet gören kadınlarda herhangi bir problem olmuyor fakat adetini düzensiz yaşayanlar da bir takım sorunlar meydana gelebiliyor. Mesela örnek verelim bu duruma ; ilk ayda 5 diğer ayda ise 7 gün adet kanı görebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşıyorsanız o zaman dikkatli bir şekilde amel etmeniz gerekiyor. Yani 7. gün olduğu zaman sizin yıkanıp namaz kılmanız gerekiyor. Aynı zaman da 7. gün çıkmadığı süre boyunca da cinsel ilişkiye girmeniz yasaktır.

Belirli olan adet günlerinde gelen fazla kan belirli olan günlerde kanla beraber 10 günden fazla gelirse o zaman bu duruma hayız değil özür olur. Her ay başı olduğunuz zaman 3 gün kan görüyorsanız ve daha sonra adetinizin üzerinden 2 veya 3 gün öncesinde tekrar kan görmüşseniz bunların hepsi adet olarak sayılmaktadır. Adet dönemi boyunca illa her gün kanama gelecek diye bir şey yok. Birkaç gün kesilip daha sonra devam edebilir. Eğer 10 günden fazla gelirse o zaman özür durumu olur.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir