Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ? Hangi Doktara Gidilir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ? Hangi Doktara Gidilir ?

0

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?

Bel ağrısı , en genel anlamıyla bel bölgesinde ortaya çıkan her türlü ağrıyı tanımlamak için kullanılan terimdir. Sıklıkla ağır nesneleri kaldırırken yapılan ani hareketler, zayıf vücut mekaniği nedeniyle ortaya çıkan kas burkulmaları veya zorlamalar gibi bir yaralanmanın sonucudur. Ağrının türüne , şiddetine , süresine göre farklı hastalıklar olabilir . İşle ilgili engelliliğin ise en sık karşılan nedenidir . Aniden ortaya çıkıp keskin olabileceği gibi uzun süreli olup hafif de olabilir .

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Nedenleri arasında ; ağır nesnelerin kaldırılması , zorlayıcı ve yanlış spor hareketleri, devamlı olarak hareketsiz kalma oturma ,sürekli ayakta durma ,sinir tahrişi, omurga kırıkları kayması gibi travmatik olaylar ,bel omurgasının kireçlenmesi, mide karaciğer ve böbrek gibi bel çevresine yayılan organlarda bir problem olmasından dolayı ,omurgaya yayılmış ya da omurgada baş gösteren kanser sonucu sayılabilir .

Bel ağrısı yaşayan kişinin vücudunun belirli bölgelerinde uyuşma da olması durumunda; direkt bir nörolog tarafından muayene edilmelidir. Çünkü daha sonrasında bir cerrahi operasyon geçirmesi gerekebilmektedir.

Bel ağrısının nedeninin çarpma veya darbelerden dolayı olması durumunda, fizik tedavi uzmanına görünmelidir.

Ağrı kesici ile geçmeyen şiddetli bel ağrılarında özellikle doktora görünmelidir . Ayağında kuvvetsizlik hisseden , ateşi yükselen , ani kilo kayıpları yaşayan kişiler de mutlaka doktora görünmelidir . Çoğu hastalıkta da olduğu gibi erken teşhis hastalığın seyri için çok önemlidir . Doktora gitmekte geç kalınması tedavi süresinin uzaması ve daha da zorlaşması anlamına gelmektedir . Erken teşhis edilmeyen bel ağrıları; bel fıtığı , bel kayması hastalıkları ile geri dönmektedir.

Bel ağrısı şikayeti ile gittiğinizde doktorunuz gerekli muayene tanı işlemlerinden sonra uygun tedaviye başlayacaktır . Ağrının giderilmesi için ağrı kesici ilaçlar veya ödem giderici ilaçlar verebilmektedir . Bel ağrısı hissedilmesinin nedeni bel fıtığı veya disk kayması ise ameliyat ile bel ağrısı dindirilebilmektedir. Ameliyat sonrasında ise hastaların doktorun söylediği süre kadar dinlenmesi gerekmektedir .

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir