Demir Eksikliğinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Demir Eksikliğinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir ?

0

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler ?

Demir, vücudun her yerine akciğerlerden oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin yapmak gibi vücudun birçok işlevi için gerekli bir besindir. Demir depolayabilirken, vücudunuz bunu yapamaz. Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler gıdalarda 2 tip demir vardır: hem ve hem olmayan Et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinde bulunan hem demir, yumurta ve bitkisel gıdalar bulunan hem olmayan demirden daha etkili bir şekilde emilir.

Demir Eksikliğinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir

En iyi hayvan bazlı demir eksikliği ne iyi gelir demir kaynakları şunları içerir:

  • Kırmızı etler (sığır eti, kuzu eti, dana eti). Et ne kadar kırmızıysa demirde o kadar yüksektir
  • Sakatat (karaciğer, böbrek,)
  • Kümes hayvanları
  • Balık veya kabuklu deniz ürünleri (somon, sardalye, ton balığı)
  • Yumurtalar

Günlük yeterince demir alıyor musunuz?  Vücudumuzun büyümek ve gelişmek için demire ihtiyacı vardır. Demir ayrıca anemiyi önlemeye ve vücudunuzu Enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilir. Demir, hemoglobinin hayati bir bileşenidir ve bu da onu vücudumuzun oksijeni taşımak ve böylece hücrelerimizin enerji üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineral haline getirir. Demir Eksikliği Olanlar oksijeni taşımak için yeterli kırmızı kan hücremiz olmayacaktır. Bu aşırı yorgunluğa ve baş dönmesine yol açar.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Demir ayrıca beyin gelişimi ve büyümesi ve vücuttaki diğer birçok hücre ve hormonun üretimi için de gereklidir.

Yeterli demir depoları olmadan bireyler, dünya çapında en yaygın beslenme eksikliği olan demir eksikliği anemisi adı verilen bir durum geliştirebilir. Yorgunluk, halsizlik, vücut ısısını korumada güçlük, soluk cilt, baş dönmesi, baş ağrısı ve iltihaplı dil gibi semptomlarla ilişkilidir.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir