Hamilelikte Kan Gelmesi Normal mi ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Hamilelikte Kan Gelmesi Normal mi ?

0

İlk olarak şunu belirtmek istiyoruz ki hamileliğinizin ilk haftaların da kan gelmesi çok normaldir ve bu durumu gebe kalan birçok kadın yaşamıştır. Sizden gelen kan regl kanınıza göre benzerlik gösterir , açık renklerde veya koyu renklerde olabilir. Yani hamileliğinizin ilk haftaların da birkaç damla kan gelebileceği gibi aynı zaman da daha fazla da gelebilir ama tabi korkulacak bir durum yok içiniz rahat olsun.

Hamilelikte Kan Gelmesi Normal mi

Yukarıda hamileliğin ilk haftaların da gelen kanın normal bir durum olduğunu anlattık fakat ilerleyen günlerde de bu kan devam ediyorsa o zaman farklı sebeplerden ya da düşükten kaynaklı bir durum olabileceğini de belirtelim. Şimdi bu her iki durum içerisin de sizin yapmanız gereken ilk şey mutlaka sağlık kuruluşuna veya hamilelik boyunca gitmiş olduğunuz bir doktor varsa ona gitmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yaparsanız hem içiniz daha rahat olur hem de bir problem varsa erkenden müdahale edilir.

İçindekiler

Hamilelikte Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Rahim Kasılması

Bir kadın hamile olduğu zaman gebelik boyunca en hassas dönemdedir ve bu dönem içerisin de ise yapmış olduğu hareketlere , oturup kalkmasına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu hassas dönem içerisin de ise kesinlikle ağır kaldırmak veya yorucu işler yapmamanız gerekmektedir ki eğer yaparsanız rahim kasılmalarına neden olabilirsiniz. Bu kasılmalar da olduğu zaman rahimden kan gelmeye başlar.

Böyle bir durumda söylediğimiz gibi hemen soğukkanlı bir şekilde kalarak doktora gitmeniz de fayda vardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ne olursa olsun gebelik döneminiz boyunca ağırlık kaldırmaktan kaçının.

2-)Düşük

Hamileliğinizin ilk 4 ayı sizin için en önemli aylardan birisidir. Çünkü bu aylar içerisin de embriyon tutunmaya çalışır ve bu yüzden düşük olma ihtimaliniz diğer aylara göre daha fazla olur. Eğer kramp ile kanama bir anda geliyorsa buna düşük denir. Tabi düşük yapmanıza sebep olacak bazı noktalarda bulunmaktadır. Bu noktalara isterseniz maddeler halinde bakalım ;

  • İlk etkenler arasında yaş olmaktadır. Eğer yaşınız çok ileri de ise o zaman gebeliğinizde düşük yapma ihtimaliniz genç birisine göre daha fazla olur.
  • Daha önceki hamileliğiniz de düşük yaptıysanız , bu tekrar olabilir ve bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekir.
  • Hem alkol hem de sigara içmek düşük yapma riskini ikiye katlar. Bu tarz kötü alışkanlıklarınız varsa bırakmanızı öneririz , bırakamıyorsanız azaltın.
  • Aşırı derece de kafein tüketmekte aynı şekilde düşük riskini yükseltir.
  • Ağır kaldırmak veya çok fazla uzun süre ayakta durmakta düşüğe neden olur.

3-)Enfeksiyon

Sindirim sistemi veya Rahime bağlı olarak yaşanan enfeksiyonlardan dolayı açık renkte ve az miktarda olacak şekilde kan gelmesi normal bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman hemen doktorunuza başvurunuz ve size ilaç verecektir.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir