Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer ?

0

Yeni doğan bir bebekte genel olarak sık rastlanılan durumlardan birisi de hıçkırık oluyor. Birçok anne bebeği hıçkırdığı için bunu bir sorun olarak görüyor ve hıçkırığı geçirmek için de çareler aramaya başlıyorlar. Aslında bakarsanız yeni doğan bir bebeğin hıçkırması çok doğaldır ve kötü bir şey değildir.

Yetişkin olan bir insan hıçkırıktan rahatsız olup tutmaya çalışır. Hal böyle olunca Anne ve Babalar da bebekleri hıçkırdığı zaman rahatsız olduğunu düşünürler. Ama yetişkinler de olduğu gibi bebekleri bu durum hiçbir şekilde rahatsız etmez. Hatta birçok bebek uyurken bile hıçkırmaya devam eder rahatsız olmadığı için. Fakat çok nadir bir durum da olsa bebeklerde hıçkırıp nefes alıp vermeyi biraz etkileyebiliyor.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Yeni doğan bir bebekte hıçkırığın olmasının en büyük sebebi ses tellerinin hızlı bir şekilde kapanması ve diyaframın büzülmesi sonucunda oluşur. Yani ses telleri aniden kapanıyor ve birbirlerine yaklaştığından dolayı ortaya da hıçkırık sesi çıkıyor. Ama anneler sizin sorun olarak görmüş olduğunuz bu hıçkırıp aslında sağlıklı olduğuna işaret eder. Çünkü bebeğinizin sindirim sisteminin daha iyi ve düzgün çalıştığını gösterir. Bu yüzden bebeğiniz hıçkırmaya başladığı zaman panik yapmanıza gerek yok.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yeni doğan bebeklerde hıçkırığın doğal bir durum olduğunu yukarıda anlattık. Hıçkırığın geçmesi için ise aslında beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Hıçkırık kendiliğinden de belli bir zaman sonra kesilebilir. Genel olarak anne bebeğini emzirdiği zaman arkasından bebekte hıçkırık görülmeye başlar. Eğer bebeğiniz emzirme sırasında hıçkırmaya başladıysa o zaman hemen memeden çekilmelidir ve gazı çıkarılıp geğirmesi sağlanmalıdır. Daha sonra hıçkırık geçerse tekrardan emzirmeye devam edilmeli. Annenin sütünden veya mamadan kaynaklı gaz oluşumu olacağından bu durum hıçkırığa sebep olabilir. Bu yüzden meme değişimi arasında mutlaka bebeğin gazını çıkarın ve hemen geğirmesini sağlayın.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Hıçkırığı geçirmek için bebeğinizi emzirmek veya emzik vermekte işe yarayan durumlardan birisidir. Fakat bebek hıçkırırken emzirmek genel olarak sorun oluştuğundan pek tavsiye edilen durum değildir.

Hıçkırığı geçirmek isteyen anneler kesinlikle bebeğinize ilaç gibi şeyler vermeyin. Çok uzun süre boyunca hıçkırık varsa ve geçmiyorsa o zaman çocuk doktoruna götürmeniz daha sağlıklı olacaktır.

OKURLARIMIZ BUNA DA BAKTI ;

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir