Kadınların Yeri

Hamilelikte Kola İçilir mi ? Hamilelikte Kola İçmek Zararlı mı ?

Hamilelikte Kola İçilir mi ? Hamilelikte Kola İçmek Zararlı mı ?

Büyük küçük demeden her yaşta olan insanların içmiş olduğu meşrubatların başında kola gelmektedir. Özellikle günümüzde küçük çocuklar tarafından kola çok sevilen içecekler arasında yer alır. Fakat en çok merak edilen kolayla ilgili sorulardan birisi de hamilelikte kola içilir mi ? ve hamile olanların kola içmesi zararlı mı ? sorusu oluyor.

Hamilelikte Kola İçilir mi

Şimdi hamile olan bir bayan için bu dönemler temkinli geçer ve zor geçen bu günlerde ise insanın içi ister istemez asitli içecekler ister ki bu gayet normal bir durumdur. Gün geliyor bizim bile canımız havalar da sıcak olduğundan buz gibi asitli içecekler istemektedir.

Bu durum normal fakat bazı doktorların söylediklerine göre asitli olan içeceklerin bebek için zararlı olduğunu söylemektedirler. Bu durum üzerinde çok fazla duruluyor ve önerilmiyor ama siz yine de canınızı çok fazla sıkmak yerine doktor kontrolü altında az miktar da alabilirsiniz. Asitli içecekler içeceğiniz zaman da mutlaka doktorunuza başvurun ona göre almanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Sadece kola değil diğer asitli olan içecekleri de hamile olan bayanların tüketmemesi daha sağlıklıdır. Çünkü bu konu hakkında bir araştırma yapılmıştır ve yapılan araştırmaya göre anne adaylarının kalp hastalıklarına karşı daha yatkın olduğunu gözlemlenmiştir.

Özellikle hamile dönemin de asitli içecekler sıkça tüketirseniz o zaman düşük yapma riskiniz de burada çok yüksek olmaktadır. Bunun için asitli veya gazlı içecekler içmek yerine sade , asitsiz olan içecekleri içmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Peki hamilelikte neden kola zararlıdır ? Çünkü kola içtiğiniz zaman vücudunuza kafein alıyorsunuz ve buda direkt olarak bebeğe geçmektedir. İşte bu durum sık sık yaşanırsa o zaman bebeğiniz ciddi anlamda zarar görür , normale göre daha sağlıksız olur. Bu yüzden bizde hamilelikte kola önermiyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ