Hamilelikte Saç Boyası Kullanımı Zararlı mıdır ?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Hamilelikte Saç Boyası Kullanımı Zararlı mıdır ?

0

Anne olacak olan adaylar hamilelik sürecinde saçlarını boyatmaktadırlar fakat bu durum doğru bilinen bir yanlıştır aslında. Çünkü hamilelik sürecinde saç boyatmak veya manikür gibi şeyler bile yapmak bebek için sakıncalı durumdur. Zorunlu kalmadığınız sürece hem saç boyatma hem de manikür pedikür gibi şeyleri kesinlikle yapmayın. Böyle yaparak bebeğin gelişiminde bazı problemler meydana gelebilir.

Gebelikte Saç Boyatmak İsteyenlere Öneriler

Hamile olan anne adayları gebelikte saç boyatmak iyi olmasa bile kendileri duramadıkları için yine de boyatmak isterler. Bizlerde doktorların vermiş oldukları bazı önerileri sizlerle paylaşacağız. İşte gebelik sürecinde saç boyatmak isteyenlere önerilerimiz şöyle ;

 • Saçlarınızı boyayacağınız zaman saç boyası seçerken içerisinde amonyak olmayan boyaları seçin.
 • Saçlarınızı mümkün olduğunca gebeliğinizin 4. ayından sonra boyayın.
 • Hem tehlikeli hem de kimyasal içeren bitkisel olan boyaları seçmeyin.
 • Boyamayı kendiniz yapacaksanız mutlaka eldiven tercih edin.
 • Boyayı sadece saçınız için tercih edin , kirpik veya kaş için kullanmaktan kaçının.
 • Boyama yapacağınız zaman bulunduğunuz ortamın temiz olmasına dikkat edin.

Bu saymış olduğunuz öneriler doktorların sizler için söylemiş oldukları önerilerdir. Bunlara dikkat ederseniz hanımlar boyanızı güzelce yapmış olursunuz.

Hamilelik Döneminde Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir mi ?

Uzman doktorlar normalde saç boyatmayı anne adaylarına pek önermiyorlar. Bazıları buna karşı çıkarken bazı doktorlar da dip boyalarının zararlı olabileceğini söylüyor. Piyasada biliyorsunuz birden fazla saç boyası var ve hangisi neyden yapılıyor pek bilinmiyor. Neredeyse zaten hepsi baya zararlı. Yani sizler bebeğinize zarar vermemek için saç boyası tercih edeceğiniz zaman kesinlikle bitkisel olan saç boyalarını seçin.

Saçlar Ne Zaman Boyatılır ?

Düzenli olarak saç bakımı yapıyorsanız hanımlar bu durum sizler için epey zor olabilir tabi. Peki saç boyama ne zaman yapılır ?

 • Emziren anneler için saç boyama pek önerilmez.
 • Genel olarak 3 aydan sonra boyatılması önerilir.
 • 9 ay boyunca deriye bir boyanın değmemesi sizin için çok önemlidir.

Bu etkenlere dikkat ederseniz hem kendinizi hem de bebeğinizin sağlığını ciddi anlamda korumuş olursunuz. Bu yüzden anneler bebeğiniz için bu etkenlere fazlasıyla dikkat etmeniz gerekmektedir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir