Memede Kitleye Hangi Bölüm Bakar ? Memede Kitle İçin Hangi Doktara Gidilir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Memede Kitleye Hangi Bölüm Bakar ? Memede Kitle İçin Hangi Doktara Gidilir ?

0

Memede Kitleye Hangi Bölüm Bakar ?

Meme hastalıkları artık günümüzde yaygın hale gelmiş sık karşılaştığımız sağlık sorunlarından biridir . Meme hastalıklarında tüm hastalıklarda olduğu gibi erken tanı ve tedavi önemlidir . Memede kitle varlığı söz konusu olduğunda iyi veya kötü huylu tümör olup olmadığı araştırılıp tedaviye başlanması gerekir .

Memede Kitleye Hangi Bölüm Bakar

Biz kadınlar mutlaka kendi kendimize meme muayenesi yapmayı öğrenip her ay yapmamız gerekiyor . Ele gelebilecek şişlikte , büyüklükte göğüs dokusunda farklı hissedilen yumruya memede kitle adı verilir . Özellikle memede kitle varlığı için önceden teşhis çok önemlidir . Bunun için de en iyi yöntem evde her ay kendi kendimize meme muayenesi yapmaktır . Bu kitlelerin varlığı bir kısmı meme kanserine sebebiyet verirken bir kısmı da herhangi bir kanser riski taşımaz .

Memede kitlenin nedenleri arasında travma , enfeksiyon , kistler ,yağ nekrozu , fibrokistik hastalıklar bulunur . Erkeklerde de oluşabilecek bu sorun yaygın olarak kadınlarda görülür . Belirtileri arasında memede renk değişikliği , şişlik ,meme büyüklüğünde ve şekliğinde değişiklikler ,meme ucunun renk değiştirmesi , koltuk altında oluşan sertlik ve ağrılar , meme başından gelen akıntılar sayılabilir . Bu yüzden bu belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir .

Memede kitle varlığı söz konusu olduğunda öncelikle genel cerrahiye gidilmelidir .Kitle iyi huylu ise herhangi bir ilaç tedavisine ya da operasyona gerçek kalmaz . Kötü huylu ise hastalığın hangi evrede olduğu çok önemlidir . Daha başında tanı koyulduysa meme alınmadan ilaç tedavisi ya da tümöre müdahale edilerek ortadan kaldırabilir . Fakat son evrelerde ise memenin cerrahi olarak alınması gerekmektedir .

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir