Mikrodalga Fırında Kek Kaç Derecede Pişer ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Mikrodalga Fırında Kek Kaç Derecede Pişer ?

0

Mikrodalga fırında hiç kek pişirildiğini duydunuz mu ? Evet normal bir fırına göre mikrodalga fırınında yapmış olduğunuz kek kısa süre içerisin de piştiğini gözlemledik. Evinize aniden bir misafir geleceği zaman hiçbir şekilde telaş yapmadan kısa süre içerisin de mikrodalga fırınını kullanarak kek yapabilirsiniz.

Mikrodalga Fırında Kek Kaç Derecede Pişer

Mikrodalga fırınlarının içerisin de biliyorsunuz ki lazer vardır ve bu şekilde pişirme olur. Fakat bu lazer her yere eşit olarak dağılım yaptığından dolayı içerisine koyacağınız keki de bu şekilde eşit olarak pişirir. Ama tabi fırından fırına bu farklılık göstereceğinden dolayı yüksek sıcaklıkta pişirme yaptığınız da maksimum 10 dakika içerisin de kekiniz hazır hale gelir.

Mikrodalgayı birçok insan sadece ısıtmak için kullanır fakat aslında görmüş olduğunuz gibi bu şekilde de kullanıldığından bence mutfakların vazgeçilmez eşyaları arasında yer alır.

Mikrodalga Fırında Kek Nasıl Pişirilir?

Normal bir fırın ile mikrodalga fırının arasında sadece ısı ile süre dışında herhangi bir farklılık olmadığını sizlere söyleyelim. Yani normal bir fırına nasıl yapmış olduğumuz keki ayarlıyor , sıcaklığını yüksek yapıyoruz aynı şekilde bunu mikrodalgada da yaparak kekimizi 10 dakika içerisin de pişirebiliriz. Ama tabi burada dikkat edilmesi gereken noktalar arasında mikrodalgaların iç kısmı küçüktür ve bu yüzden kek yapacağınız zaman kabını da buna göre ayarlamalısınız.

Mikrodalgada Kek Pişirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-)Fırının Temizliği

Kekinizi pişirme yapmadan önce kesinlikle fırınınızın iç kısmını güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü için de daha önceden yemek ısıtması yaptıysanız o yemeğin yağları ve artıkları olabilir. Bu yüzden fırın temizliğine çok dikkat edin.

2-)Kek Kalıbının Büyüklüğü

Yukarıda da dediğimiz gibi bazı mikrodalgaların iç kısmının hacmi küçük olacağından seçeceğiniz kek kalıbını da kendi mikrodalga fırınınıza göre seçin.

Mikrodalganın Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Mikrodalgayı kullandığımız zaman ister istemez iç kısmı kirleniyor ve bunu temizlememiz çok önemlidir. Peki temizlik nasıl yapılır ? İlk olarak işiniz bittiği zaman kapağını kapatmayın bunu yapmak yerine arasına bir havlu koyup biraz iç kısmı havalansın. Sonra doğal bir temizleyici kullanarak bu sirke olabilir iç kısmını güzelce silin. Bu süre içerisin de ise iç kısmı havalandırıldığından dolayı ve içi de temiz olduğu için fırınınızı kapatıp bir sonraki kullanım için hazır halde bekletebilirsiniz.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir