Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

0

Deprem anında yapılması gerekenler, kişinin bulunduğu duruma ve çevresine bağlı olarak değişebilir. Öncellikle sakin kalmak ve panik olmamak önemlidir. Deprem anında panik yapmak, genellikle zarar görmeye neden olur. Soğukkanlı ve sakin kalın. Eğer mümkünse, başınızı ve boynunuzu korumak için bir masa, tezgah veya kapı çerçevesi gibi dayanıklı bir yapıya sığının. Eğer bu imkanlar yoksa da başınızı ellerinizle korumaya çalışın.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir
Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir

Sallantılı bir ortamda düşmemeye çalışın. Düşmekte olan eşyalardan, cam kırıklarından ve diğer tehlikelerden kaçının. Cam ve pencere gibi alanlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Pencereler cam kırığına neden olabilir. Camlardan ve cam kırıklarından uzak durulması için oldukça dikkat edilmesi gerekir. Eğer içerideyseniz ve güvenli bir yere sığınma imkanınız yoksa da dışarı çıkın. Binadan veya tehlikeli yapılardan uzaklaşın.

Deprem Anında Nasıl Davranılmalıdır?

Deprem anında nasıl davranılması gerektiği hayati öneme sahiptir ve bu davranışlar, sizin ve çevrenizdekilerin güvenliğini sağlama konusunda büyük fark yaratabilir. Öncellikle sakin kalmak ve akıllıca hareket etmek sizlerin ve diğer kişilerin can güvenliği için gereklidir. Deprem sırasında panik yapmak, tehlikeli olabilir. Hemen sakin olmaya çalışın. Bu sayede daha iyi kararlar vermenize yardımcı olur.

Deprem sonrası yaralı veya yardıma ihtiyaç duyan kişilere yardım edin. Riskli alanlara girmeden önce kendi güvenliğinizi sağlayın. Telefon veya diğer iletişim araçlarıyla yakınlarınızı haber verin. Deprem sonrası yangınlar, gaz sızıntıları ve diğer acil durumlar meydana gelebilir. İtfaiye ve acil durum hizmetlerini bekleyin ve onların talimatlarına uyun.

Deprem Sonrası Nasıl Hareket Edilmelidir?

Deprem sırasında veya hemen sonrasında yaralanmışsanız, ilk olarak kendinizi güvence altına alın ve sakin olmaya çalışın. Binanın içindeyseniz, başınızı ve boynunuzu korumak için ellerinizle başınızı örtün. Bu kapanma biçimi hayat kurtaran metot olarak öne çıkar. Açık olmayan bir alanda, duvarlardan ve camlardan uzak durun. Acil durumları bildirmek veya yardım istemek için cep telefonunuzu kullanın,. Acil durum hatlarını gereksiz yere meşgul etmeyin. Deprem ülkemiz için olası bir gerçektir. Bu gerçekle yaşamanın yolunu yine kendimiz bulmamız ve uygulamamız gerekir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir