Sağlıklı Su Nasıl Anlaşılır ? Evde Su Testi Nasıl Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Sağlıklı Su Nasıl Anlaşılır ? Evde Su Testi Nasıl Yapılır ?

0

Sağlıklı Su Nasıl Anlaşılır ?

İnsan sağlığı için biliyorsunuz ki su en önemli kaynaklardan birisidir ve şu son zamanlar da ise içme sularının kalitesi bozulmaya başladı diyebiliriz. İçme sularının kötü olmasından dolayı insanlar artık damacanalara başvurmaya başladı. Çünkü içme sularının içerisinde bulunan mikrop ve kimyasal atıklar belli bir zaman sonra insan sağlığını ciddi anlamda bozmaya başlar. Peki sağlıklı bir su nasıl anlaşılır ?

Sağlıklı su nasıl anlaşılır

İnsanlar yaşamını sağlıklı bir şekilde ilerletmesi için su tüketmesi çok önemli etkenlerden birisidir. Fakat burada önemli konulardan birisi de içmiş olduğumuz suların sağlıklı olmasıdır. Son zamanlar da artık sağlıklı su bulmak gerçekten zorlaşmaya başladı ve buda insanları olumsuz yönde etkiliyor. Suyun kalitesini belirlemek için burada en öneli ölçüt PH derecesi oluyor. Bunun yanı sıra saklamış olduğunuz yerin de önemi var tabi. Sizler su alacağınız zaman evinizde PH derecesini ölçerek suyunuzun ne kadar kalite de olduğunu rahatlıkla çözebilirsiniz.

Ama en sağlıklı sular içerisinde kaynak suları yer almaktadır. Çünkü kaynak sularının içerisinde bol miktarda vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

SAĞLIKLI İÇME SUYUNUN İÇERİ NASIL OLMALI

  • Suyun içerisinde kötü koku verecek maddeler bulunmaması gerekmektedir.
  • Suyu içtiğimiz zaman su hem yumuşak hem de içimizi bir hoş etmesi gerek.
  • Kaliteli suyu anlamanın bir diğer yolu ise suyun hem kokusuz hem de renksiz ve berrak olması gerek.
  • Suyun içerisinde herhangi bir şekilde cıva , kurşun , krom ve arsenik gibi maddelerin olmaması gerekiyor.
  • İnsana ciddi anlamda zarar verecek mikroorganizmalar bulundurulmamalıdır.
kaliteli su nasıl anlaşılır

KALİTELİ SU NASIL ANLAŞILIR

Evinizde vereceğimiz bilgiler ile suyun kalitesini çok kolay bir şekilde anlayabileceksiniz. İşte birkaç tane su test kitleri ;

  • Kuyu sularının içerisine kullanılan kit suyun ne kadar kalite de olduğunu ölçümler.
  • Bir diğer kit ise içme sularına kullanılan kittir. Hem kurşun hem de klor gibi yaygın olabilecek kirletici ölçümleri belirler.
kaliteli suyun ph derecesi kaç olmalı

KALİTELİ SUYUN PH DERECESİ KAÇ OLMALI

Kaliteli olan bir suyu çok rahat bir şekilde anlamak istiyorsanız o zaman yapılan araştırmalara göre su 7.2 ve 8.5 PH aralarında olması gerekiyor. Eğer su bu aralıklar da ise o zaman suyunuz sağlıklıdır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir