Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler

0

Anne adayları bu dönemlerde en çok yemelerine ve içmelerine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü zararlı olarak beslenirseniz buda ister istemez bebeğe ciddi zararlar verir. Gebelik dönemi boyunca bazı yiyecekleri çok nadir yemeniz gerekirken bazı yiyecekleri ise hiç tüketmemeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler

O zaman anne adayları ve bebeğin sağlını korumak için yiyecek ve içeceklerde neler tüketilmesi gerek ? hep beraber onlara bakalım.

Civa Oranı Yüksek Balıklar

Civa’nın içerisin de biliyorsunuz ki yüksek miktarda toksit elementleri bulunmaktadır ve bu ağır metal bileşeni ise vücuda ciddi anlamda zarar verir. Bu yüzden hamile döneminde olan kadınların civa’dan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Civa özellikle balıklarda daha fazla bulunmaktadır.

Civası en yüksek olan balıklar şöyle ; köpekbalığı , kılıç balığı , kral uskumru ve ton balığı olmaktadır. Bu balık türlerinden mutlaka uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zaman da hamile olan kadınların ayda sadece 2 porsiyon balık tüketmeleri idealdir.

Az Pişmiş ya da Çiğ Balık

Hem kabuklu olan deniz canlıları hem de çiğ balıkların içerisin de yüksek oranda enfeksiyonlar bulunmaktadır. Aynı zaman da bu çiğ balıklarda ve kabuklu deniz ürünlerin de listeria , viral ve vibrio gibi bakteriyel ya da parazitik gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu enfeksiyonlar bazı durumlarda anne adayını zayıf düşürebilir ve bazı anne adayların da ise bebeğine zarar verir. Özellikle gebe olan kadınlar bu dönemde Listeria hastalığına karşı daha çok hassas olmaktadırlar. Bu yüzden çiğ balık olarak da özellikle suşi gibi balıklardan uzak durmanız gerek.

Çiğ Yumurta İçmek

Yumurta biliyorsunuz ki protein değerinin en çok yüksek ve dünyanın da en sağlıklı besinlerinden birisidir. Fakat çiğ olarak tüketildiği zaman ortaya gerçekten ciddi sorunlar çıkabiliyor. Çiğ yumurta yendiği zaman Salmonella mikrobu vücudumuza giriş yapar ve eğer bağışıklık sisteminiz güçlü ise sadece ishal , mide bulantısı ve mide krampları gösterir. Ama eğer bağışıklık sisteminiz düşük ise buda genel de hamile ve yaşlı insanlar da oluyor. O zaman ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Hatta Salmonella mikrobu yüzünden hamile olan kadınlar da rahim içi krampları ile ölü doğum çok görülmektedir. Bu yüzden ne olursa olursa hamileyken çiğ yumurta yemeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir