Doğal Olarak Kan Basıncını Düşüren 6 Yiyecek
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Doğal Olarak Kan Basıncını Düşüren 6 Yiyecek

0

Sağlıklı tansiyon değerlerine sahip olmak, genel sağlığınız için çok önemlidir. Aşırı kan basıncı, dünya çapında ölüm için birincil tehdit sorunudur. Bu korkunç bir istatistik. Aşırı tansiyon, daha genç yaşta bile endişe için bir tetikleyicidir.

Sağlıksız kan basıncı aralıkları normalde merkez yaşına kadar görülmezken, asal kan basıncı için temel tehdit unsurları çok daha erken başlar. Yıllarca süren kötü beslenme düzeni ve sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları zamanla kan basıncı değerlerini kötüleştirebilir.

Tansiyonunuz yavaşça yükseldiği için neredeyse hiç uzmanlaşma belirtisi göstermezsiniz. Bu yüzden aşırı tansiyon sessiz katil olarak bilinir. Daha sonra sağlıklı tansiyon aralıklarını korumak ve her yaşta tansiyon değerlerine dikkat etmek son derece önemlidir.

Kan basıncının ne olduğuna daha derinlemesine bir göz atalım.

Doğal Olarak Kan Basıncını Düşüren 6 Yiyecek

İçindekiler

KAN BASINCI NEDİR?

Basitçe söylemek gerekirse, kan basıncı, kan damarlarınızın bölümlerine doğru itilen kanın basıncıdır. Koroner kalbinizin pompaladığı kan miktarına ve kanın atardamarlarınızda, damarlarınızda ve kılcal damarlarınızda toplandığı direncin miktarına göre karar verilir.

Ölçüm iki sayı ile kaydedilir. Birincil sistolik basınçtır ve merkez kasıldıktan sonra ölçülen en iyi miktarı temsil eder.

İkincisi diyastolik kan basıncıdır (diyastolik basınç) ve merkezin kasılmasından önce ölçülen düşük miktarı ifade eder. Normal kan basıncının 120/80 milimetre cıva (mm Hg) olduğu kabul edilir.

Tansiyonunuz yükseldiğinde, atardamar bölmelerini daha dayanıklı hale getirir ve bu da atardamarların kırılgan astarına zarar verebilir. Yağlar ve kalsiyum, damar duvarında birikebilir ve atardamarlarınızı sertleştiren ve sonunda kan hareketini daraltan plak tipi oluşturabilir. Yetersiz kan hareketi tansiyonu yükseltecek ve bu bir kısır döngüye dönüşecektir. Vücudunuz, oksijen ve vitaminleri organlara ve dokulara taşıyan ve atıkları uzaklaştıran sağlıklı bir kan hareketi ister.

GERİLİM VE BEYİN

Kan basıncı ve zihin ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Çünkü zihniniz, vücudunuzdaki kan hareketinin ve oksijenin yaklaşık %20’sini gerçekleştirmesini ister. Daha sonra, sağlıklı kan basıncı ve kan hareketi, akıl sağlığının anahtarıdır.

Güncel bir araştırma, kontrolsüz aşırı kan basıncının, erken merkez çağında bile zihnin yapısına ve performansına zarar verdiğini göstermektedir. Aynı araştırma, hafif yüksek kan basıncına sahip (ancak klinik olarak aşırı olmayan) orta yaşlı bireylerin sessiz yapısal zihin yaralanmasının kanıtını doğruladığını keşfetti.

Tansiyon aşırı ve kan hareketi düşük olduğunda, fiziğinizin tüm yöntemleri geçer. Düşük libido konusunda uzmanlaşabilir ve kardiyovasküler sorunlar, retina hasarı ve böbrek yetmezliği nedeniyle hayal gücü ve ileri görüşte bozulma için daha yüksek tehdit altında olabilirsiniz.

Peki, tansiyon aralıkları nasıl yönetilir? Yediğiniz yiyeceklerden başlayarak, yönetimin altında kan basıncınızı korumanıza yardımcı olabileceksiniz.

Kan basıncını düşüren yiyecekler

Temel olarak, sağlık uzmanları yağlı balık, yağsız kümes hayvanları, büyük ölçüde bitki bazlı tam gıdalar, makul miktarlarda az yağlı süt ürünleri, fındık, yağlı tohumlar, meyveler, yeşillikler ve doymamış bitkisel yağların sağlıklı kan basıncı aralıkları için mükemmel olduğu konusunda hemfikirdir. . Ek olarak, mümkün olduğunca doymuş yağ ve trans yağdan kaçınmayı, sodyum tüketimini, pembe et tüketimini ve alkolü en aza indirmeyi öneriyorlar. İşlenmiş gıdalarda, fırınlanmış ürünlerde ve şekerli atıştırmalıklarda bulunan rafine karbonhidratların da önlenmesi gerekir.

Ancak ekstra özel olalım. Burada, biz konuşurken tüketmeye başlayabileceğiniz, kan basıncını düşürmek için 6 gıda listelenmiştir.

(*6*)1. Pancar

Bir dizi araştırmaya dayanarak, pancarın kan basıncını düşürücü sonuçları olabilir. Zengin bir nitrat kaynağı. Nitratlar, yutulduktan sonra nitritlere dönüşür ve kan damarları üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilen ve kan basıncını düşürebilen nitrik oksit oluşumunu destekler.

(*6*)2. Nar

Nar suyu tüketiminden sonra kan basıncının düşebileceğini gösteren birçok araştırma var. Bu sonbahar meyvesi, sağlıklı kan basıncı aralıklarının ötesinde bir dizi avantaj sunan antioksidanlarla yüklenebilir.

(*6*)3. Meyveler

Meyveler, onlara canlı renklerini veren antosiyaninlerle birlikte zengin bir antioksidan kaynağıdır ve ayrıca düşük kan basıncıyla da ilişkili olabilir. Nitratlar gibi antosiyaninler de kan damarlarını soğutmaya ve genişletmeye yardımcı olabilir.

(*6*)4. Fasulye ve mercimek

Fasulye ve mercimek, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan lif, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Araştırmalar, fasulye ve mercimek tüketmenin aşırı kan basıncını düşürmeye de yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

(*6*)5. Yağlı balık

Somon, uskumru, sardalye, alabalık ve farklı yağlı balıklar, kan basıncını düşürmeye ve kan damarlarını daraltmaya meyilli bileşikleri azaltmaya yardımcı olabilecek harika omega-3 kaynaklarıdır.

(*6*)6. Deneyimsiz yapraklı yeşillikler

Ispanak, karalahana, karalahana, marul ve pazıya karşılık gelen nitrat bakımından zengin deneyimsiz yapraklı yeşillikler nitratlarda aşırıdır. Yukarıda ünlü olduğu gibi, nitratların kan basıncını düşürebilecek özellikleri vardır. Deneyimsiz yeşil yapraklı sebzeler ayrıca birçok besleyici vitamin ve mineralle doludur. Çoğunda bulunan potasyum ve magnezyum, sağlıklı kan basıncı aralıklarına yardımcı olur.

Bu kontrol listesi hiç de kapsamlı değildir, ancak size bir başlangıç ​​noktası olarak bir konsept sağlayabilir.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir