Çözülmüş Kıyma Kaç Gün Dayanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Çözülmüş Kıyma Kaç Gün Dayanır ?

0

Çözülmüş Kıyma Kaç Gün Dayanır ?

Son zamanlar da sorulan en çok sorulardan birisi de çözülmüş kıyma kaç gün dayanır ? sorusu oluyor. Et ürünlerinde herkes biliyor ki en çok tüketilen kıyma oluyor. Kıymayı da bizler mahallemiz de bulunan kasaplar olsun veya marketlerden satın alarak yemeklerimize lezzet katmak için tercih ederiz. Özellikle kıyma en çok baklagil yemeklerinde veya hamur işlerinde kullanılmaktadır. Yemek sade olarak da lezzet veriyor fakat içerisine kıyma girince gerçekten daha lezzetli hale geliyor diyebiliriz.

Çözülmüş Kıyma Kaç Gün Dayanır

Kıymayı pişirme işlemi yapmadan önce kesin olarak buzlukta muhafaza etmemiz gerekiyor. Çünkü et ürünleri çok çabuk bozulan veya gıda zehirlenmesine yol açan yiyeceklerden birisidir. Bu yüzden kıyma gibi et ürünlerini tüketeceğimiz zaman bazı şeylere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Buzdolabından çıkartmış olduğumuz çözülmüş olan kıymanın birkaç saat kadar beklemesi ve daha sonra pişirilmesi gerek. Yani buzluktan çıkarıp direk olarak yaparsanız ciddi anlamda sağlık sorunları oluşabilir. Çünkü üzerinde daha bakteriler olduğundan zararlı olabilir.

kıyma saklama yöntemleri

Kıyma Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Et ürünleri ve kıyma gibi şeyler alacağınız zaman bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere et ürünleri çok kısa zaman içerisinde bozulan ve bakteri üreten yiyeceklerden birisidir. Gıda zehirlenmesi gibi sorunlarla karşılaşmamak için kesinlikle kıyma alımına ona göre dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki kıyma alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ?

  • Kıyma satın alacağınız zaman kesinlikle ambalajlı ve hazır paket olarak almayın. Kıyma alacağınız zaman kasaptan almanız daha doğru seçim olacaktır. Aynı zaman da dananın döş kısmı ile yağlı olan kısımlarından yapılan kıymaları tercih etmeniz gerekiyor.
  • Kıyma satın alırken dikkat edeceğiniz bazı noktalar ise hazır olarak çekilen makinalardan uzak durunuz. Hazır makine yerine bıçak veya satır ile çekilmiş olan kıymaları tercih etmeniz gerekiyor. Bu yüzden kıyma alırken kendi kasabınızdan almanız daha doğru seçimdir.
  • Kıyma makinesi kullanmak zorunda kalıyorsanız o zaman sadece 1 kere çektirin. Fazla çektirirseniz o zaman kıyma kıvamını kaybeder.
  • Kıymayı kasaptan satın aldıktan sonra kullanmadan önce kesinlikle kabın içerisine koyun ve tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştırın.

Kıyma Nasıl Saklanmalıdır ?

  • Kıymayı saklama işlemi yapacağını zaman dikkat etmeniz gereken bazı noktalar asla yıkanmamasıdır. Ne kıyma ne de et kesinlikle yıkanmaması gereken yöntemlerden birisidir.
  • Kıymayı kasaptan satın aldığınız zaman hemen buzluğa atmayın. Bunun yerine ilk olarak buzdolabınızın alt kısmına yerleştirin ve orada 1 gün bekletin. Sonraki gün de kullanabilirsiniz.
  • En son olarak kıymayı muhafaza edeceğiniz zaman asla hava almamalı ve sıkı bir şekilde sararak saklamalısınız.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir