Yeşil Çay Nasıl Saklanır ? Yeşil Çay Ne Kadar Sürede Bozulur ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yeşil Çay Nasıl Saklanır ? Yeşil Çay Ne Kadar Sürede Bozulur ?

0

Günümüzde özellikle son zamanlar da en çok tercih edilen ve kış zamanlarında sürekli içilen içecekler arasında yeşil çay gelmektedir. Yeşil çay biliyorsunuz ki geleneksel bir çaydır ve uzak doğu da daha çok tüketilmektedir.

Yeşil çay nasıl saklanır

Yeşil çay her yerde tüketilen içeceklerden birisidir fakat saklarken bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Yeşil çayı doğru bir şekilde saklarsanız o zaman bayatlama olmaz , lezzetini ise kaybetmez.

Yeşil Çay , Uzakdoğu da en çok tüketilen içecekler arasında yer alır ve Latince adı Camellia Sinensis olmaktadır. Özellikle bu çay arkadaşlar her derde devadır ve bir rastlantı sonucunda bulunduğu söylenmektedir. Birçok hastalığa da iyi gelen yeşil çay özellikle zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği diyetisyenlerin de önerdiği çaydır.

YEŞİL ÇAY NASIL SAKLANIR?

  • Almış olduğunuz yeşil çayı doğru bir şekilde saklarsanız tazeliğini asla kaybetmez. Eğer saklamazsanız o zaman içerisindeki faydalı olan besinler gider ve bayatlar.
  • Bunun için yeşil çayı doğru muhafaza etmek çok önemlidir. İlk olarak arkadaşlar aldığınız yeşil çayı mutlaka kapalı bir kavanozun içerisine ağzı sıkıca kapalı olacak şekilde koyup saklayın.
  • Kavanozun hava almaması burada çok önemlidir. Aynı zaman da güneş almayan kapalı ve serin bir yerde tutunuz. Bu şekilde yeşil çayınızı uzun süre tazeliğini koruyabilirsiniz.
  • Yeşil çayı saklayacağınız zaman dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise arkadaşlar çayı ısıdan uzak tutmak olacaktır. Çünkü eğer ısı olursa o zaman çayın oksidasyon süreci devam eder ve bu şekilde özelliğini kaybetmeye başlar.
bitki çayları buzdolabında saklanır mı
  • Yeşil çay , sarı çay gibi çay türlerini mutlaka ısıdan uzak tutmanız gerekmektedir ve buzdolabın da saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklamak istiyorsanız o zaman ambalajından çıkarmayınız. Bu şekilde hava ile teması olmaz ve tazeliğini korur.
  • Diğer dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de nemden uzak tutmak olacaktır. Nem olursa çayın aroması ve kalitesi de gider. Çayın aromasının gitmesini istemiyorsanız o zaman nemli ortamlarda tutmayın , kuru ve güneş görmeyen yerde saklayın.
  • Yeşil çayınızı saklayacağınız zaman diğer püf noktalardan birisi de kokulardan uzak tutmak olacaktır. Çayın yaprakları çok hassastır yani tüm kokuları çok rahat bir şekilde çeker içerisine hapseder. Bu yüzden çayınızın olumsuz etkilenmemesi için diğer kokulardan uzak tutmaya çalışın.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir