Peynirin Küflenmesi Nasıl Engellenir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Peynirin Küflenmesi Nasıl Engellenir ?

0

Peynirin Küflenmesi Nasıl Önlenir ?

Peynir biliyorsunuz ki süt ürünlerinde günümüzde en çok tercih edilen besinlerden birisidir. Fakat bu tür besinler de küflenme çok meydana gelen faktörlerden birisidir. Küflerin içerisin de mantar türleri bulunmaktadır ve küfler hem suya hem de besinlere ihtiyaç duyarak çoğalırlar. Bu yüzden peynir gibi ürünlerimizin küflenmemesi için bazı noktalara da çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Peynirin Küflenmesi Nasıl Engellenir

Küfler , eğer istedikleri yerleri bulurlarsa çok kısa zaman içerisin de daha çok yayılmaya başlarlar. Eğer sizler de besinlerinizi uygun olmayan koşullar da saklarsanız yavaş yavaş üzerleri küf tutmaya başlar. Peynir de hem protein hem de su gıdaları bakımından zengin olduğundan dolayı küf tutması daha kolaydır. Bazı peynirler evet günümüzde küflendiriliyor fakat ne olursa olsun küflenmemeleri gerekmektedir aslında. Saklamış olduğunuz peynirlerinizin küflenmemesi için vereceğimiz püf noktalara kesinlikle bakın.

Peynirin Küflenmesini Engellemek İçin Neler Yapılır ?

  • Peynirinizin küflenmesini istemiyorsanız ilk olarak yapacağınız işlem satın aldıktan sonra eve getirdiğiniz an buzdolabına koyunuz.
  • Peynir eğer uzun bir süre boyunca sıcak ortamda kalırsa o zaman bozulmalar meydana gelebilir. Her zaman serin yer de muhafaza edilmesi gerekiyor. Yani saklanan yerin sıcaklığı 2 ile 4 derece olması gerek.
  • Her peynirin üzerinde son tüketim tarihi yazmaktadır ve saklama koşulları vardır. Bunlara dikkat etmeniz daha doğru olacaktır.
  • Salamura içerisinde sakladığınız peynirler varsa o zaman salamuralar azaldığı an evde tuzlu su ile salamura yapabilirsiniz.
  • Tüketilmek için sofraya koymuş olduğunuz peynirlerinizi kesinlikle yeniden aynı kabın içerisine koymayın.
  • Oda sıcaklığında meydana gelen bakteriler peynir kabının içerisine girer ve eğer sizler de aynı kabın içerisine koyarsanız o zaman küflenmeler meydana gelir. Bu yüzden peynirinizi her çıkarttığınız da kaldıracağınız zaman farklı kabın içerisine koyun.
  • Kaşar peynirinizin küflenmesini önlemek istiyorsanız o zaman en etkili yöntemler arasında kaşar peynirinizin kenarlarını tereyağı ile kaplarsanız kesinlikle küflenme olmaz.

Peynirinizin küflenmemesini istiyorsanız o zaman bu söylemiş olduklarımıza kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Küflenen peynirin zaten renginden veya tadından kolayca anlayabilirsiniz.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Kefir Bozulur Mu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir