Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar ? Hangi Doktora Gidilir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar ? Hangi Doktora Gidilir ?

0

Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar ?

Ayakta uyuşma hissi genel olarak sinir hücrelerinin fazla uyarılması veya sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu gerçekleşir . Sadece ayak uyulması deyip geçmemeli , tekrarlayan ya da geçmeyen ayak uyuşması probleminiz varsa bir doktora görünmelisiniz . Ayak uyuşması başka hastalıkların da habercisi olabilir . Genellikle tek ya da her iki ayakta da hissizlik , karıncalanma, batma hissi ya da yanma hissi olarak tanımlanabiliyor .

Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Ayak uyuşması probleminde genel sebep kan dolaşımı sorunu söz konusudur . Ayakta durmakta , hareket ederken , araba kullanırken ya da aniden başlayıp sorunlara yol açar. Genel olarak sinir sıkışması, oksijen veya besin eksikliği, zona ve küme gibi rahatsızlıklar ,şeker hastalığı , sinir hasarı gibi rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkar .Ayak uyuşması bazen de elektrolit dengesizliğinden kaynaklanabilir.

Tekrarlayan ya da geçmeyen ayak uyuşmaları için Nöroloji ya da Dahiliye ( İç Hastalıkları ) polikliniklerine başvurulmalıdır . Artan ağrılar ve geçmeyen uyuşukluklar sonucunda hastaların kalp damar cerrahisi, nöroloji veya dahiliye uzmanına gidilebilir .Sebebi bir hastalık ise doktorunuz gereken tedaviye hemen başlayacaktır . Erken teşhis , tedavi önemlidir . Sebebi bir hastalık değilse de uyuşulan bölgeye masaj yapmak iyi gelecektir . Sıkı giyinilmemeli, giysiler gevşetilmelidir. Kesinlikle doğru ayakkabı giyilmelidir, ayaklar sıcak tutulmalıdır. Ayak uyuşması özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkabilir .

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir