Kadınların Yeri

Ses Kısılması Nasıl Geçer ? ( Evde )

Ses Kısılması Nasıl Geçer ? ( Evde )

Ses kısıklığı aslında bakarsanız birden fazla nedenden dolayı kısılmaktadır fakat genel olarak en büyük etkeni çok fazla bağırmaktan geçer. Ama merak etmeyin ses kısıklığı gibi bir probleminiz varsa o zaman doğal yollar sayesinde sesinizi tekrardan kazanabilirsiniz. Fakat şunu da belirtmek isteriz ki eğer kronikleşen veya sık sık meydana gelen ses kısıkları varsa mutlaka doktora başvuru yapmanız son derece önemli bir konudur.

Ses Kısılması Nasıl Geçer

Çünkü ses kısıklığı bir hastalık değildir ve bu yüzden başka bir hastalığa davetiye çıkartabilirsiniz. Zaman zaman hepimizin yaşamış olduğu ses kısıklıkları şöyledir ;

  • Bağırma ve çağırma gibi nedenlerden dolayı ses kısıklığı
  • Hafif gırtlakta oluşan iltihaplanma sonucunda meydana gelen ses kısıklığı
  • Sigara gibi maddelerden dolayı meydana gelen ses kısıklığı
  • Şiddetli bir şekilde kusmadan dolayı yaşanan ses kısıklığı

Bu gibi durumlarda ses kısıklığı meydana gelmektedir. Fakat bitkisel çözümler sayesinde uzun süredir devam eden ses kısıklığınız varsa artık bunun önüne geçebileceksiniz. Ama dediğimiz gibi geçmiyorsa ve sürekli devam ediyorsa mutlaka sağlık kurumuna gidiniz.

Ses kısıklığı problemli gerçekten çok rahatsız edici bir durumdur ama bize en çok gelen sorulardan birisi de ‘ses kısıklığı nasıl geçer’ sorusu oluyor. Şimdi hep beraber neler yapmamız gerek onlara kısaca bakalım.

Ses Kısıklığı için Bitkisel Yöntemler

Günümüzde ses kısıklığında en çok bilinen yöntemler içerisin de tarçın çayı gelmektedir. Tarçın çayını hazırlamak için ilk olarak 1 su bardağı suyun içerisine 1 kabuk tarçın atalım ve bunu kaynatalım. Eğer evde kabuk tarçınınız yoksa toz varsa 1,5 tatlı kaşığı toz tarçın da ekleyebilirsiniz. Toz tarçınla yapacaksanız mutlaka süzün ve ılıkken için. Aynı zaman da içerisine şekerde dahil hiçbir şey ilave etmeyin.

Diğer yöntemlerden birisi de hıthıt bitkisi de ses kısıklığına çok iyi gelmektedir. Bu bitkiyi hazırlamak için ilk önce 1 fincan su hazırlayın ve içerisine yarım fındık büyüklüğünde hıthıt ekleyip karıştırın ve sonrasında ılık bir şekilde için.

İbrahim Saraçoğlu‘nun önermiş olduğu ses kısıklığına iyi gelecek bir diğer bitki ise kırmızı turp olmaktadır. Kırmızı turpu alın ve katı meyve sıkacağınız varsa ona sıkıp suyunu elde edin. 1 yemek kaşığı kadar turp suyu karışımı yaparsanız daha iyi olur. Sonra 1 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı turp suyunun içerisine ilave edin. Bunu hem sabah hem öğle hem de akşam olacak şekilde 3 kere uygulayın ve 1 çay kaşığı kadar kullanın. Kullandığınız zaman ise ağzınız da mutlaka biraz bekletin ve yavaş bir şekilde için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ