Kansızlık İçin Hangi Doktora Gidilir ? Hangi Bölüm Bakar ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kansızlık İçin Hangi Doktora Gidilir ? Hangi Bölüm Bakar ?

0

Kansızlık İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kanın bir denge ve düzen içerisinde sağlıklı bir şekilde üretilebilmesi için yapısında yer alan vitamin ,minerallerin vücuda yeterli miktarda alınması gerekir. Yeterli miktarda alınmadığında vücudumuzda bazı eksiklikler meydana gelebiliyor . Bu eksiklikler sonucunda da vücudumuzda belli başlı belirtiler yaşanıyor . Vücutta yeterince kırmızı kan hücresi üretilememesi nedeni ile kansızlık ortaya çıkar. Kansızlık vücudun günlük fonksiyonlarını yerine getirmesini güçleştirir. Zamanında fark edilmemesi , önemsenmemeli, ertelenmesi durumunda çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Kansızlık İçin Hangi Doktora Gidilir

Kansızlığın belirtilerine bakacak olursak kolay yorulma ve enerji kaybı ,halsizlik , üşüme, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş ağrısı ,baş dönmesi, ciltte solukluk , uykusuzluk ,alışılmadık derecede hızlı ve düzensiz kalp atışı, ellerde veya ayaklarda uyuşukluk karıncalanma ,kollarda ve bacaklarda güçsüzlük sayılabilir.

Kansızlık bağışıklık sistemini zayıflatma eğilimindedir ve bu yüzden kişi enfeksiyonlara daha yatkın hale gelir .Ispanak, kereviz, ve brokoli gibi yeşil sebzeler iyi birer demir kaynağıdır.  Ispanakları çiğ olarak tüketmekten ziyade pişirilmesi daha doğrudur. Çünkü çiğ ıspanağın içeriğindeki oksalik asit vücutta demir emilimini engelleyebilir. Pancarın suyu ve narın suyu harika kan yapıcı özellikle olan içeceklerdir . Tüketilmesi tavsiye edilir.

Kansızlık durumunda Dahiliye (İç Hastalıkları ) bölümüne gidilmelidir. Doktor ilk olarak kansızlığa neden olabilecek belirtilerin ne zamandır göründüğünü , belirtilerin nelere bağlı olarak artıp azaldığını öğrenecektir. Eğer kansızlık daha ciddi bir durumdaysa sizi Hematoloji bölümüne yönlendirebilir.

Eğer böyle belirtileriniz varsa mutlaka bir doktora görünmekte fayda var . Sağlıklı günler dileriz.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir