Zeytinyağımız Acırsa Neler Yapabiliriz ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Zeytinyağımız Acırsa Neler Yapabiliriz ?

0

Zeytinyağımız Acırsa Neler Yapabiliriz ?

Zeytinyağımız acırsa neler yapabiliriz? Zeytinyağı doğru şekilde depolanmadığı veya işlenmediği takdirde acı olabilir. Fena olmadığına eminseniz zeytinyağının acılığını kısa bir yöntemle rahatlıkla alabilirsiniz. Zeytinyağı acılaşırsa aşağıda yazdığımız yöntemi kullanarak bu acılığı tamamen giderebilirsiniz.

Öncelikle bir kutu zeytinyağı için bir ölçü verelim ve siz ne kadar zeytinyağınız olduğuna göre ölçüyü ayarlayabilirsiniz. 1 kutu zeytinyağı için 100 gram toz şekeri yaklaşık 60 gram zeytinyağında eritin. Yani bu erimiş şekeri kutuya dökmeniz ve bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu şekilde zeytinyağının acılığını atabilirsiniz. Peki, zeytinyağının tadı neden acı olur? Bu durumda başka yöntemler de var mıdır?

Zeytinyağımız Acırsa Neler Yapabiliriz

Zeytinyağının acılığını alabilecek diğer yöntemler

Zeytinyağımız acırsa neler yapabiliriz? Sorusunun ilk cevabı olarak şeker yöntemini anlattık. Peki, başka yöntemler var mı bu konuda bizlere yardımcı olacak?

  • Tuz Yöntemi:

Tuz yöntemi çok net görünmeyebilir ancak Ege’de insanların sıklıkla kullandığı yöntemlerden biridir. Öncelikle tuttuğunuz yağ miktarına göre tuzu ve suyu ayarlamanız gerekir. Tuzu suya koyun ve yaklaşık 2,5 ölçek acı yağ ekleyin, ardından yaklaşık 40 dereceye ısıtın, altını kapatın ve soğumadan önce karışımın iyice karışmasını sağlayın. Daha sonra yağ üst tabakaya yükseleceği için bu yağı rahatlıkla alıp cam bir kavanozda saklayabilirsiniz.

  • Sirke Yöntemi:

Bu yöntem şeker ve tuz yöntemine göre biraz daha anlaşılır ve yapılması daha kolaydır. Öncelikle 1 litrelik bir şişe hazırlayın ve bu şişenin 3/2’sini acı zeytinyağı ile doldurun. Kalan kısmı üzüm sirkesi ile doldurun, şişeyi kapatın ve şişeyi hızlıca sallayın. Bu şekilde iki madde karıştırılır. 3 gün boyunca bu şekilde tutun ve bu 3 gün boyunca yine de zaman zaman zeytinyağını karıştırmanız gerekiyor. Ardından zeytinyağını süzebilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir