Taze Fasulye Gaz Yapar Mı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Taze Fasulye Gaz Yapar Mı ?

0

Taze Fasulye Gaz Yapar Mı ?

Taze fasulye, Türk mutfağı için nefis yemeklerden biridir. Pilavın yanına en çok yakışan ev yapımı yemeklerden biridir. Yeşil fasulye, sıcak, sulu bir yemek veya soğuk bir atıştırmalık olarak yenebilir. Zeytinyağlı yeşil fasulye, bunaltıcı bir sıcakta sıcak yerine soğuk yenebilir, bu nedenle yaz aylarında daha çok tercih edilebilir.

Taze fasulye gaz yapar mı? Taze fasulyenin tüketim miktarı değişse de gaza neden olabilir. Yeni annelere bebeklerini emzirdikleri için taze fasulye tüketmemeleri özellikle tavsiye edilir. Taze fasulyenin aslında şekerden ve hazırlanmasından gaz oluşturduğunu söylemiştik. Bazı durumlarda, taze fasulyeden kaynaklanmayan gaz sancıları da yaşayabilirsiniz, ancak buna bağırsaktaki bakteriler de neden olabilir.

Taze Fasulye Gaz Yapar Mı

Başka bir deyişle, her yeşil fasulye yediğinizde gaz alırsınız diye bir kural yok. Fasulyeleri pişirmeden önce iyice temizlediğinizden emin olun. Ayıklamadan sonra bir süre suda tutulması gaz oluşma olasılığını da azaltacak ve pişirmeyi kolaylaştıracaktır. Ayrıca pişirme sırasında tıpkı kuru fasulye gibi köpük oluşursa bu köpüklerin giderilmesi gaz sorununu ortadan kaldırabilir.

Taze fasulye neden gaz yapar ?

Taze fasulye gaz yapar mı? Fasulye çok miktarda şeker içerir. Bu şeker insan vücudu tarafından sindirilemez. Fasulye yendiğinde ve sindirim sisteminden geçerek bağırsaklara ulaştığında bağırsaktaki bakteriler aktive olur ve bol miktarda gaz üretmeye başlar. Bu da vücudumuzda gaz oluşumuna neden olur. Fasulyeye ek olarak bazı durumlarda insan vücudunda gaz üretimi olabilir. Yaşamımızı sürdürmek için soluduğumuz hava, bağırsaklardan geçerken kandan bağırsaklara geçen kandaki gazlar ve ağızda tükürük oluştuğunda oluşan reaksiyondan çıkan karbondioksit. Midede salgılanan asitle birleşerek alınması insan vücudunda gaz oluşumuna neden olabilir.

Taze fasulye gaz yapar mı bebekte? Hamile ve emziren anneler fasulye tüketimine dikkat etmelidir. Çünkü eğer hamileyseniz oluşan gaz hamilelik sırasında ağrıya neden olabilir ve anne karnındaki bebeğe baskı yapabilir ya da anne bebeğini emziriyorsa süt emmek bebekte gaz oluşumunu arttırır. Bu nedenle hamile ve emzikli anneler fasulye dâhil gaz yapabilen gıdaları tüketmeye özen göstermelidir.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir