Baharatlar Nasıl Saklanır ? Hangi Baharat Nasıl Saklanır
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Baharatlar Nasıl Saklanır ? Hangi Baharat Nasıl Saklanır

0

Baharatlar Nasıl Saklanır ?

Baharatlar biliyorsunuz ki Türk mutfağındaki yeri çok farklıdır ve yemeklere lezzet kattığından dolayı ev hanımlarının vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Baharatlar hem sulu hem de katı olan yemeklere katılır fakat hava aldığı taktir de lezzetini kaybetmektedir. Bu yüzden yemeğinizin lezzetini arttırmak istiyorsanız o zaman baharatların tazeliğini de korumamız gerekiyor. Annelerimiz evde kendi el emekleri ile yapmış oldukları baharatların kullanım süreleri kimyasal olarak yapılan baharatlara göre nazaran daha uzun olmaktadır. Bu yüzden aktarcılardan alıyorsanız en güvenilir yerlerden almanız gerekiyor.

Baharatlar nasıl saklanır
 • Kullanmış olduğunuz baharatların tadı kötü veya farklı şekilde kokuyorsa o zaman onu kesinlikle kullanmayn.
 • Yemeklere kullanmış olduğunu baharatlarınızn ağızlarını açık bırakmayın ve sıkıca kapatınız. Açık kalırsa o zaman nemlenme olur ve baharatlarınız daha sonra kullanılamaz hale gelir.
 • Hem fırın üstlerinde hem de sıcaklığın çok yüksek olan yerler de muhafaza etmemeye özen gösterin. Yoksa böceklenme ve nemlenme sorunu yaşarsınız.
 • Doğrudan güneş ışığı alan yerlerden uzak tutunuz. Güneş ışınını direk alırsa tadının kaçmasına neden olabilir.
 • Evinizde baharatlarınızı güzel bir şekilde muhafaza etmek için cam kavanozları tercih etmeniz daha doğru seçim olacaktır. Çünkü baharatlar hava ile temas ederse o zaman böceklenme olur ve daha sonrasında bozulmaya başlar. Bunun için kapalı yerde muhafaza edilmesi gerekiyor.
 • Baharatlarınızın taze kalmasını ve hiçbir şekilde nemlenmesini istemiyorsanız o zaman içerisine pirinç taneleri de koyabilirsiniz.
 • İsteyenler baharat kavanozunun içerisine bir tutam kadar defne yaprağı koyarak içerisindeki harareti alır ve baharatların taze kalmasını sağlar.
Hangi baharat nasıl saklanır

HANGİ BAHARAT BUZDOLABINDA SAKLANIR

 • Baharatları hangi tarihte aldıysanız eğer bunu kesinlikle not edin. Çünkü aldığınız zaman 1 yıl içerisinde Baharatlarnızı tüketmeniz gerekmektedir.
 • Toz biber , pul biber ve köri gi baharatlar sıcaklıktan çok etkilenir ve bu yüzden bunları buzdolabınız da rahatlıkla saklayabilirsiniz.
 • Taze olan otları daha uzun bir süre kullanmak istiyorsanız o zaman poşet içerisine koyarak buzdolabınız da muhafaza edebilirsiniz.
hangi baharatlar buzdolabında koyulur
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir