Salçanın Küflenmesini Önlemek İçin Neler Yapabiliriz ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Salçanın Küflenmesini Önlemek İçin Neler Yapabiliriz ?

0

Salçanın Küflenmesini Önlemenin Pratik Yolları

Salça , günümüzde her alanda özellikle yemek yaparken sıklıkla kullanılan besinlerden birisidir. İnsanlarımız da son zamanlar da daha sağlıklı beslenmek için hormonlu olan her şeyden uzak durmaya çalışıyorlar. Domates de ülkemiz de özellikle yaz mevsiminde daha çok yetişen sebzelerden birisidir. Seralar da sağlıksız bir şekilde de olsa üretimi yapılmaktadır ve kış mevsiminde ise domates bulmak bu sayede daha kolay oluyor.

Salçanın Küflenmesini Önlemek İçin Neler Yapabiliriz

Sağlıklı olması için birçok ev hanımı domatesleri kış ayında salça olarak yapıyor ve kışın domates ihtiyacını bu şekilde karşılamış oluyor. Bu yüzden kışın daha çok salça tercih edilirken yazın domates daha çok tercih edilmektedir. Fakat yapmış olduğumuz veya dışarıdan satın aldığımız salçanın da oda sıcaklığının daha düşük ortamda ve nemsiz olan yer de muhafaza edilmesi gerekiyor.

Salçalarınızı saklamak için plastik olan kaplar kullanmak yerine cam hazneleri tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Hem bu şekilde yaparsanız daha hijyenik olur ve küflenmesini engellemiş olursunuz. Aynı zaman da kullanmış olduğunuz salçanın üzerine de az miktarda zeytinyağı , sıvı yağ ve tereyağı eklerseniz bu şekilde küflenmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

Salçanın üst kısmı genel olarak çok çabuk küflenir ve doğru bir şekilde muhafaza etmezseniz veya ağzı açık şekilde kalırsa o zaman küflenmeler meydana çıkar. Küflenme süresini daha çok uzatmak için yapacağınız diğer yöntemlerden birisi de bir yemek kaşığı kadar tuz eklemeniz olacaktır. Bu şekilde küflenmesini uzatmış olursunuz.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir