Biber Nasıl Kurutulur ? Evde Biber Kurutma Yöntemleri ? Gölgede Biber Kurutma
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Biber Nasıl Kurutulur ? Evde Biber Kurutma Yöntemleri ? Gölgede Biber Kurutma

0

Biber Nasıl Kurutulur ?

Türk mutfağında en çok yapılan ve özellikle sağlık açısından da faydaları bulunan biberin nasıl kurutulduğu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Biber biliyorsunuz ki hem salçası yapılıyor hem kızartması hem de dolması yapılmaktadır. Yani her alanda kullanılan bir sebze olduğundan dolayı da günümüzde çok tercih edilmektedir. Yaz ayı olduğu zamanlar da biber taptaze bir şekilde tüketilmektedir ve kış mevsimi geldiği zaman da ev hanımlar yapmış oldukları birkaç yöntem sayesinde biberlerini kurutuyorlar.

Biber nasıl kurutulur 1

Ülkemizde biber en çok tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır ve içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduğundan dolayı da küçük büyük demeden herkesin tüketmesi gerekiyor. Aynı zaman da birçok hastalığa iyi gelip insanların bağışıklık sistemini de güçlendirme de birebirdir. Görmüş olduğunuz gibi faydalarını saymakla bitmiyor ve her alanda da kullanılan sebzedir. Şimdi sizler biber kurutmaya karar verdiyseniz o zaman bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte evde biber kurutma nasıl yapılır detayları ;

Biber nasıl kurutulur

EVDE BİBER NASIL KURUTULUR ?

Evde biberlerinizi kurutmak istiyorsanız o zaman bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak hanımlar biberlerinizi büyük olan bir leğenin içerisine koyun ve onları güzel bir şekilde yıkayıp daha sonra da üzerini bir bezle örtün. Sonra ellerimizin yanmaması için eldiven takıp biberlerin içlerini güzelce boşaltalım.

İçini boşaltma işlemini de yaptıktan sonra biberlerimizi tekrardan yıkayalım ve yıkamadan sonra kuruması için bir kenarı alıp bekleyip daha sonra ipe dizelim sıra sıra.

Hepsini ipe dizince sürekli olarak güneş göreceğinden dolayı hemen kurumaya başlayacaktır.

Evde biber kurutma yöntemleri

Başka bir yöntem ise şöyledir ;

  • Biberlerinizi kurutup salça veya pul biber yapmak istiyorsanız o zaman ilk olarak biberleri yıkamayla başlayın.
  • Yıkama işlemini yaptıktan sonra bıçakla 4 veya 5 parça şeklinde uzunlamasına doğru kesip sıra sıra leğene koyalım.
  • Tüm biberleri kestikten sonra tuzlayıp karıştırma yapalım. Bunların hepsini tamamladıktan sonra tepsiye koyup balkona güneşin vurmuş olduğu yere koyup bekletelim.
  • 3 gün geçtikten sonra bu biberleri robottan geçirelim ve bu şekilde salçamızı yapmaya hazır hale gelecektir.
güneşte biber nasıl kurutulur

FIRINDA BİBER NASIL KURUTULUR ?

Fırında biber kurutmak istiyorsanız o zaman hanımlar yapmanız gereken iş aslında çok basit. İlk önce taze olan biberlerimizi güzelce yıkayalım ve fırın tepsisine sıra sıra dizip 65 derecelik fırına koyalım. Rengi değişmeye başlayasıya kadar bekletin ve daha sonra kuruma işlemi olduktan sonra fırından çıkarın. Bu şekilde de biberlerinizi hızlı bir şekilde kurumuş olacaktır.

FIRINDA BİBER NASIL KURUTULUR
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir