Evde En Kolay Kara Erik Nasıl Kurutulur ? Güneşte Erik Nasıl Kurutulur Ve Nasıl Saklanır
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Evde En Kolay Kara Erik Nasıl Kurutulur ? Güneşte Erik Nasıl Kurutulur Ve Nasıl Saklanır

0

Evde En Kolay Kara Erik Nasıl Kurutulur ?

Hem pazarlarda hem de tezgahlarda satılan ve birçok ilimizde de yetiştirilen erik günümüzde en çok tüketilen meyvelerden birisidir. Erik biliyorsunuz ki yaz mevsimi meyvesidir ve özellikle en çok diyet yapanlar tarafından tercih edilmektedir. Birçok kişi ise kara eriği evde kendi yöntemleri ile kurutmak istiyor. Bizde kolay bir şekilde evde kara eriğini kurutmanın yöntemlerini sizlerle paylaştık.

Evde en kolay kara erik nasıl kurutulur

Kara eriğin içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral olduğundan dolayı da bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle lifli bir meyve olduğundan dolayı da diyet yapanlar tarafından çok tercih edilmektedir. Kara eriğin birden fazla çeşidi bulunmaktadır ve sizler güneşte evde kendi yöntemlerinizle kurutma işlemi yapabilirsiniz. Eriğinizi en eski yöntemlerden birisi olan güneşte kurutma yöntemi ile yapabilirsiniz. Güneşin altına koyarak suyu gidene kadar kurutabilirsiniz. Kuruma işlemi olduktan sonra zaten erikler az koyu renk olmaya başlar.

EN PRATİK KARA ERİK NASIL KURUTULUR ?

YÖNTEM : 1 ( GÜNEŞTE KURUTMA )

Pazardan veya marketten satın aldığınız erikleri ilk önce yıkayalım ve yıkadıktan sonra süzgeçten geçirelim. Bu işlemden sonra eriklerimizi bıçak yardımı ile ikiye bölüp bir tepsi içerisine kabuk kısmı olan yerin alta gelecek şekilde dizmeye başlayalım.

Dizme yapacağınız zaman birbirlerine değmemesi çok önemlidir. Bu şekilde dizip güneşin altında en az 3 ila 4 gün bekletmeniz gerekiyor.

Bu zaman zarfı içerisinde ise ara sıra kontroller yaparak hepsinin de eşit bir şekilde kurumasını sağlayın. Kuruma işlemi olduktan sonra eriklerinizin hava almayacak bir şekilde muhafaza ediniz. Bu cam bir kavanoz veya vakumlu saklama olabilir.

Güneşte erik nasıl kurutulur

YÖNTEM : 2 ( FIRINDA KURUTMA YÖNTEMİ )

Satın almış olduğunuz eriklerinizi başka bir yöntemle de kurutabilirsiniz. Güneşte kurutma yöntemi çok pratik olsa da isteyenler fırında da kurutma yapabilir. Bunu yapmak için ise eriklerinizi güzelce yıkayın ve daha sonra ikiye bölün. Ondan sonra fırın tepsisi içerisine yağlı kağıt serip eriklerinizi dizmeye başlayın. Derece olarak 200 ayarlayıp 3 veya 4 saat kadar pişirin.

Evde en kolay kara erik nasıl kurutulur 1

Pişirme yapacağınız zaman eriklerinizi sürekli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü erikleriniz bu süre zarfı içerisinde yanabilir. 4 saat bittikten sonra fırını kapatın ve 1 gün boyunca fırın içerisinde eriklerinizi bekletin.

Diğer gün fırından eriklerinizi çıkarın ve kurumuş olan erikleri hava almayacak bir cam kavanozun içerisinde muhafaza edin.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir